Czy, darowizna gruntu z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (...)

Czy, darowizna gruntu z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7% właściwej dla obiektów budownictwa mieszkaniowego?Czy, podstawa opodatkowania równa się cenie nabycia gruntu powiększonej o wydatki poniesione na budowę budynku mieszkalnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji, przedstawione we wniosku z dnia 11.07.2007 r. (data wpływu 12.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku i ustalenia podstawy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.07.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku i ustalenia podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Fundacja, której statutowym celem jest pomoc w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych rodzin nie posiadających mieszkań i bez środków materialnych na jego zakup lub budowę, ma zamiar przekazać Fundacji (o takich samych celach statutowych), w formie darowizny działkę budowlaną z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego. Stopień zaawansowania prac obejmuje ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, zewnętrzne schody oraz doprowadzoną do działki infrastrukturę. Darowizna ma zostać przekazana na potrzeby związane z celami statutowymi Fundacji przed końcem grudnia 2007 r. Obdarowany zamierza ukończyć rozpoczętą przez darczyńcę inwestycję i po ustanowieniu odrębnej własności lokali, sprzedać je rodzinom nie posiadającym mieszkania w ramach celów statutowych. Obie Fundacje są podatnikami VAT. Należy dodać, że Fundacja nabyła działkę przed 1 maja 2004 r., w związku z czym transakcja nie podlegała podatkowi VAT (brak VAT naliczonego przy nabyciu). Fundacja odliczyła natomiast VAT od kolejnych zakupów towarów i usług związanych z budową budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  • Czy, darowizna gruntu z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7% właściwej dla obiektów budownictwa mieszkaniowego...
  • Czy, podstawa opodatkowania równa się cenie nabycia gruntu powiększonej o wydatki poniesione na budowę budynku mieszkalnego...

Zdaniem Wnioskodawcy darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7% właściwej dla obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników (?), przekazanie wszelkich innych towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny ? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy, do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, należy stwierdzić, że przedmiotowa darowizna podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, ponieważ spełnione są łącznie trzy przesłanki:

  • przekazanie towarów następuje bez wynagrodzenia (tj. w formie darowizny),
  • Fundacji przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z realizowaną inwestycją (z wyjątkiem gruntu),
  • zgodnie z wykształconą praktyką potwierdzoną wykładnią Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, powyższego przepisu nie należy zawężać wyłącznie do towarów przekazywanych na cele nie związane z przedsiębiorstwem. Oznaczałoby to całkowity brak opodatkowania takich czynności jak na przykład przekazanie w celach reprezentacji i reklamy, które niewątpliwie pozostają w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. W konsekwencji w ocenie Fundacji należy uznać, że hipoteza dotycząca przekazania na cele nie związane z przedsiębiorstwem, zawarta w niniejszym przepisie, jest spełniona.

Jednocześnie zdaniem Podatnika, biorąc pod uwagę przedmiot darowizny (rozpoczętą budowę budynku mieszkalnego), stawką właściwą do zastosowania w przedmiotowej sytuacji będzie stawka w wysokości 7%.

Z kolei na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy, zgodnie z którym nie wyłącza się z podstawy opodatkowania wartości gruntu, powyższa stawka będzie miała zastosowanie do całości przedmiotu darowizny (w tym gruntu).

Stanowisko to potwierdza również pismo Urzędu Skarbowego w Poznaniu-Nowe Miasto z 20 listopada 2006 r. (ZPA/443-73/2006). W analogicznym stanie faktycznym (dostawa gruntu z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego), urząd stwierdził, że ?Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania oraz przedstawiony stan faktyczny, zostaną spełnione przesłanki zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% w przypadku dostawy działki budowlanej wraz z rozpoczętą inwestycją budowlaną (budowa budynku mieszkalnego), wynikające z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b oraz art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Ponieważ powyższa inwestycja nie została zakończona, w związku z powyższym nie spełnia ona definicji towaru używanego(?)?. W świetle powyższych rozważań, dostawa nieruchomości gruntowej z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego podlegać będzie opodatkowaniu stawką od podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Zdaniem Podatnika, podstawa opodatkowania równa się cenie nabycia gruntu, powiększonej o wydatki poniesione na budowę budynku mieszkalnego.

Zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, podstawa opodatkowania będzie równać się cenie nabycia gruntu oraz wydatkom poniesionym na budowę rozpoczętej inwestycji mieszkaniowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny ? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Art. 29, ust. 5 ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Natomiast art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy stanowi, iż w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W związku z wyżej wskazanymi przepisami, Wnioskodawca słusznie uznał, iż planowana darowizna działki budowlanej z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, będzie opodatkowana stawką w wysokości 7 %, bowiem:

  1. darowizna ta nie jest związana z prowadzonym przez Fundację przedsiębiorstwem i kwoty podatku naliczonego związane z budową budynku mieszkalnego zostały odliczone,
  2. w przypadku dostawy budynku lub budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu,
  3. dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego opodatkowana jest do dnia 31.12,.2007 r. stawką w wysokości 7%.

Ponadto prawidłowe jest również stanowisko Wnioskodawcy, iż podstawa opodatkowania przedmiotowej darowizny będzie równać się cenie nabycia gruntu oraz wydatkom poniesionym na budowę rozpoczętej inwestycji mieszkaniowej, bowiem zgodnie z art. art. 29 ust. 10 ustawy, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy towarów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-400 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika