Czy można odliczyć podatek naliczony od zakupu energii do quadów, które w miesiącu nabycia zostały (...)

Czy można odliczyć podatek naliczony od zakupu energii do quadów, które w miesiącu nabycia zostały przeznaczone do użytkowania do prowadzonej działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2007 r. (data wpływu 18 lipiec 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od nabycia energii do quadów - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Dokonał Pan nabycia 3 quadów przeznaczonych do prowadzonej działalności gospodarczej, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w miesiącu czerwcu 2007 r. Według Pana w oparciu o załącznik rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 6 października 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach jak i w oparciu o kategorię homologacyjną (przedstawioną w świadectwie homologacji), quady nie są samochodami osobowymi. Powyższe powoduje wykluczenie przynależności quadów do grupy samochodów osobowych. Dopuszczalna masa całkowita (jak wynika z dołączonych kopii faktur) przedmiotowych 3 quadów wynosi odpowiednio: 415,00 kg; 364,00 kg i 364,00 kg.


W związku z powyższym zadał Pan następujące pytanie.


Czy można odliczyć podatek naliczony od zakupu energii do quadów, które w miesiącu nabycia zostały przeznaczone do użytkowania do prowadzonej działalności gospodarczej...


Zdaniem Pana przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od nabycia energii przeznaczonej do eksploatacji quadów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

W powyższym pytaniu dotyczącym odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia energii wykorzystywanej do quadów zauważa się, że ustawodawca w art. 88 ust. 1 pkt 3 nie wprowadził zakazu obniżenia kwoty podatku należnego w stosunku do energii wykorzystywanej do eksploatacji innych pojazdów samochodowych (a więc quadów).

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Możliwe jest więc odliczenie podatku naliczonego związanego z wydatkami, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz w przypadku, gdy brak możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli więc powyższe wydatki, tj. zakup energii służącej do eksploatacji quadów, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących przedmiotowe wydatki (o ile służą sprzedaży opodatkowanej).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika