Czy w kole łowieckim przychody i koszty związane z gospodatką łowiecką stanowią przychody i koszty (...)

Czy w kole łowieckim przychody i koszty związane z gospodatką łowiecką stanowią przychody i koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Z treści wniosku wynika, że w księgach rachunkowych podatnika po stronie przychodów wyodrębnione są: przychody z gospodarki łowieckiej, tzn. wpływy za zwierzynę (odłowy, tusze, trofea), za wykonywanie polowań (dotyczy to głównie wpłat z tytułu organizacji polowań dewizowych lub pobierania opłat za odstrzały od osób, które nie są członkami koła), składki członkowskie oraz inne przychody (naliczone odsetki od rachunków bieżących i lokat terminowych).Po stronie kosztów znajdują się: wydatki na gospodarkę łowiecką (czynsz dzierżawny od obwodów łowieckich, łowieckie zagospodarowanie obwodów, odszkodowania łowieckie, organizacja polowań i odłowów, prace personelu łowieckiego, częściowa rekompensata kosztów polowań), wydatki na ochronę środowiska (hodowlane zagospodarowanie obwodów, karma na zimowe dokarmianie zwierzyny, zwalczanie kłusownictwa), obowiązkowe składki, wydatki związane z pozostałą działalnością koła (szkolenia, zakup amunicji na treningi strzeleckie) oraz inne koszty (np. opłaty lokalne).

Porady prawne

Podatnik pyta, czy ustalając przychód koła łowieckiego należy uwzględnić tylko składki członkowskie i inne przychody (naliczone odsetki od rachunków bieżących i lokat terminowych), bez przychodów z gospodarki łowieckiej i czy do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wydatki na ochronę środowiska, składki obowiązkowe, wydatki na pozostałą działalność statutową i inne koszty, bez wydatków na gospodarkę łowiecką?

Zdaniem wnioskującego ustalając przychody i koszty należy pominąć przychody i koszty związane z gospodarką łowiecką, ponieważ łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, oznacza ochronę zwierząt łownych i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Podatnik podnosi, iż art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa, że przychodów ustawy nie stosuje się do przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach. Gospodarka leśna to, w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 45, poz. 435), działalność leśna w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizacja ozaprodukcyjnych funkcji lasu.

Organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego podanego we wniosku dokonał oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy i uznał je za nieprawidłowe, co znalazło odzwierciedlenie w przytoczonych poniżej przepisach prawa podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., Nr 42, poz. 372) koła łowieckie posiadają osobowość prawną i ponoszą odpowiedzialność za swoje zobowiązania. Zagadnienia związane z łowiectwem, gospodarką łowiecką i organizowaniem polowań uregulowane zostały w powołanej ustawie Prawo łowieckie.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) koła łowieckie są podatnikami podatku dochodowego. Artykuł 2 ust. 1 pkt 2 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera wyłączenie przedmiotowe i stanowi między innymi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach. Katalog wyłączeń w art. 2 ust. 1 jest zamknięty i nie zawiera zwolnienia ze stosowania przepisów ustawy do przychodów z gospodarki łowieckiej. Uzyskane przez koła łowieckie przychody z gospodarki łowieckiej nie są więc wyłączone z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustalając zatem przychody i koszty, koła łowieckie obowiązane są również uwzględnić przychody i koszty związane z gospodarką łowiecką.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika