Czy Bank może zastosować zwolnienie z opodatkowania w kontekście brzmienia art. 11 ust. 3 Umowy o (...)

Czy Bank może zastosować zwolnienie z opodatkowania w kontekście brzmienia art. 11 ust. 3 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu zawartej pomiędzy Polską i Japonią w dniu 20 lutego 1980r. będąc w posiadaniu następujących dokumentów: kopii certyfikatu rezydencji klienta oraz kopii dokumentów korporacyjnych klienta zawierających wyciąg z ustawy o Państwowym Emerytalnym Funduszu Inwestycyjnym i będąc zarazem płatnikiem podatku od odsetek.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Banku.
Pytanie dotyczy kwestii, czy będąc w posiadaniu załączonych do pisma dokumentów (kopia certyfikatu rezydencji klienta oraz kopia dokumentów korporacyjnych klienta zawierająca wyciąg z ustawy o Państwowym Emerytalnym Funduszu Inwestycyjnym) i będąc zarazem płatnikiem podatku od odsetek, Bank może zastosować zwolnienie z opodatkowania w kontekście brzmienia art. 11 ust. 3 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu zawartej pomiędzy Polską i Japonią w dniu 20 lutego 1980r.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że klientem Banku jest Państwowy Emerytalny Fundusz Inwestycyjny, który jest rezydentem Japonii oraz, że jest to klient będący w całości własnością Rządu Japonii.

Porady prawne

Zasady opodatkowania przychodów z odsetek uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli niemających tu siedziby lub zarządu reguluje art. 21 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Z treści tego przepisu wynika, że dochody osiągane z w/w tytułu opodatkowane są podatkiem dochodowym według stawki zryczałtowanej w wysokości 20% od każdorazowo wypłacanej osobie zagranicznej kwoty należności. Pobór tego podatku następuje przez płatnika w trybie i na zasadach wymienionych w art. 26 ust. 1 w/w ustawy z zastrzeżeniem wynikającym z art. 26 ust. 1a. Warunkiem zastosowania art. 21 ustawy jest, by umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, której Rzeczypospolita Polska jest stroną, zawarta z krajem, na którego terytorium podatnik ma siedzibę nie stanowiła inaczej. Pierwszeństwo zastosowania mają tu bowiem postanowienia takiej umowy. W przedmiotowej sprawie zastosowanie więc będzie miała wyżej cytowana umowa między Polską a Japonią o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Tokio dnia 20 lutego 1980r. (Dz.U. z 1983r., Nr 12, poz. 60). Kwestia opodatkowania odsetek określona jest w art. 11 w/w umowy. Określenie ?odsetki? zdefiniowane jest w ust. 4 w/w art. 11 i oznacza dochody z wszelkiego rodzaju roszczeń wynikających z długów, zarówno zabezpieczonych, jak i nie zabezpieczonych prawem zastawu hipotecznego, a także zabezpieczonych, jak i nie zabezpieczonych prawem udziału w zyskach dłużnika, a w szczególności dochody z pożyczek publicznych, obligacji i skryptów dłużnych, obejmując premie i nagrody mające związek z tymi pożyczkami publicznymi, obligacjami lub skryptami dłużnymi.

W związku z tym, że Państwowy Emerytalny Fundusz Inwestycyjny jest, zgodnie z wydanym przez japońskie władze podatkowe certyfikatem rezydencji, rezydentem Japonii i z mocy ustawy w całości jest własnością Rządu Japonii, zastosowanie w omawianej sprawie będzie miał art. 11 ust. 3 umowy, który mówi o zwolnieniu z opodatkowania odsetek w państwie, z którego pochodzą, uzyskiwanych przez rząd drugiego państwa, włączając w to terenowe jednostki władzy, Bank Centralny drugiego państwa, lub jakąkolwiek instytucję finansową, stanowiącą w całości własność państwa - strony umowy.

Uwzględniając powyższe, jeżeli beneficjentem dochodów z tytułu odsetek będzie jedna z w/w stron to zryczałtowany podatek dochodowy z tego tytułu nie będzie w Polsce potrącony. Tak więc Bank, jako płatnik nie jest zobowiązany do pobierania od Państwowego Emerytalnego Funduszu Inwestycyjnego zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat z tytułu odsetek, zgodnie z treścią w/w art. 11 ust. 3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Japonią.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika