Czy rachunek za korzystanie z internetu, wystawiony na pracownika oraz oświadczenie pracownika o procentowym (...)

Czy rachunek za korzystanie z internetu, wystawiony na pracownika oraz oświadczenie pracownika o procentowym udziale połączeń służbowych będzie wystarczającym dowodem księgowym do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu firmy kosztów połączeń internetowych.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego, w odpwiedzi na pisemne zapytanie Spółki o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zatrudnia przedstawicieli handlowych w różnych regionach Polski. Obowiązkiem pracownika jest codzienne wysyłanie na adres internetowy firmy raportów o wykonanej pracy. Pracownik wysyła raport z domu, korzystając z własnego sprzętu komputerowego. Dotychczas zwrot kosztów za połączenia internetowe był zwracany pracownikom na podstawie bilingów miesięcznych. W chwili obecnej większość pracowników wykupiła abonament na połączenia internetowe i nie dostaje bilingów.

Porady prawne

W świetle powyższego Spółka zawraca się o potwierdzenie stanowiska, iż wystarczającym dowodem księgowym do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu firmy kosztów połączeń internetowych będzie rachunek za korzystanie z internetu, wystawiony na pracownika oraz oświadczenie pracownika o procentowym udziale połączeń służbowych.

Zgodnie z definicją zawartą w przepisie art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.
W świetle powyższego, aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu muszą zostać spełnione następujące warunki:
- wydatek musi pozostawać w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością i mieć wpływ (bezpośredni lub pośredni) na wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów;
-wydatek nie może zostać objęty zakresem art.16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zawiera katalog wydatków nie uznawanych za taki koszt;
-poniesienie wydatku w celu uzyskania przychodu musi być udokumentowane.

Jeżeli korzystanie z internetu w miejscu zamieszkania pracowników Spółki będzie konieczne dla prawidłowego funkcjonowania Spółki i będzie to miało odzwierciedlenie w wielkości przychodów uzyskanych przez Spółkę, to wydatki ponoszone na opłacenie miesięcznego abonamentu z tytułu korzystania z internetu będą stanowiły koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, ale pod warunkiem, że internet wykorzystywany będzie tylko i wyłącznie przez pracownika Spółki i tylko w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę.

Jeżeli internet będzie wykorzystywany na cele nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez Spółkę, to wydatki z tytułu opłat miesięcznego abonamentu z tytułu korzystania z internetu nie będą stanowiły w Spółce kosztów uzyskania przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym opłaty abonamentowe za korzystanie z internetu mogą stanowić w całości koszty uzyskania przychodów Spółki, pod warunkiem, że internet będzie wykorzystywany jedynie dla celów działalności gospodarczej Spółki. Wykupienie abonamentu na usługi internetowe nie wyklucza możliwości przedstawienia przez pracownika bilingu dokumentującego sposób i zakres wykorzystania przez niego internetu.
Jeżeli z przedstawionego bilingu wynikać będzie, że każdorazowo (w poszczególnych miesiącach) pracownik korzysta z usług internetowych wyłącznie w celu połączeń ze Spółką, jest możliwe zaliczenie abonamentu pracownika do kosztów uzyskania przychodów Spółki.Jeżeli jednak z bilingu wynikać będzie, że pracownik w ramach posiadanego abonamentu korzysta z usług internetowych w różnych celach, wtedy koszty takiego abonamentu w całości nie stanowią k.u.p. Spółki.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż stanowisko przedstawione przez Spółkę nie jest prawidłowe. Rachunek za korzystanie z internetu wraz z oświadczeniem pracownika nie jest udokumentowaniem wystarczającym do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów Spółki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika