Oddział firmy zagranicznej został zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług w 02/1999 (...)

Oddział firmy zagranicznej został zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług w 02/1999 r. i do końca kwietnia br. składał deklaracje VAT-7 miesięcznie. Czy na podstawie art. 160 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług firma zagraniczna przejmie prawa i obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług?

Zgodnie z art.35 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm) dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą na zasadach wzajemności, o ile umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Polskę nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oddziałem w myśl art.4 pkt 6 tejże ustawy jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności. Oddział może prowadzić działalność wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.

Porady prawne

Zgodnie z art. 157 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podatnicy zarejestrowani na podstawie art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), z wyłączeniem podatników wymienionych w art. 5 ust. 2 powołanej ustawy, będą uważani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT(...). Z przepisu tego wynika, iż wyjątek stanowią podmioty (oddziały), które na mocy art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym były odrębnymi podatnikami za zgodą urzędu skarbowego oraz osoby prawnej (zarejestrowanej jako podatnik). W przypadku braku takiej zgody podatnikiem od towarów i usług był przedsiębiorca zagraniczny działający w Polsce w formie oddziału. Tak więc oddział przedsiębiorcy zagranicznego utworzony na podstawie ustawy - Prawo działalności gospodarczej i zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podatnik ? przedsiębiorca zagraniczny. W przypadku, w którym podmiot zagraniczny działa na terenie Polski w formie oddziału, rejestracja tego oddziału w podatku od towarów i usług jest równoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego.

Mając powyższe na uwadze przepis art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., który stanowi, że osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem ? w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług, w przypadku X Oddział w Polsce, czyli podatnika zarejestrowanego na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. nie ma zastosowania.

X Oddział w Polsce, zgodnie z art. 157 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług pozostaje z mocy prawa zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, zgodnie z wcześniej dokonanym zgłoszeniem w tym zakresie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika