Czy podlegają opodatkjowaniu podatkiem VAT na dotychczasowych zasadach czynności bankowe, których (...)

Czy podlegają opodatkjowaniu podatkiem VAT na dotychczasowych zasadach czynności bankowe, których przedmiotem jest przejęcie majątku dłużnika w zamian za zwolnienie z długu?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Bank zamierza przystąpić do likwidacji zadłużenia innej firmy poprzez przejęcie od niej zabudowanej nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Do niniejszej czynności Bank powołał art. 2 ust. 3 pkt 5a i art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Przepis art. 2 ust. 3 pkt 5a ustawy nie znajduje zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż w Banku nie występuje przedmiot opodatkowania. Podatnikiem bowiem jest wydający towar, a więc nie Bank, lecz jego dłużnik. W tym przypadku stosuje się przepis art. 2 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym ? przedmiotem opodatkowania jest wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za wierzytelność. W tej sytuacji w Banku nie wystąpi podatek należny, lecz podatek naliczony VAT, a obowiązek podatkowy powstanie w przyszłości, tj. w momencie sprzedaży tych towarów.

Porady prawne

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 pkt 2 i załącznika Nr 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy. Zgodnie z tym załącznikiem zwolniono od podatku usługi pośrednictwa finansowego. Zwolnienie to jednak nie obejmuje sprzedaży przez bank składników majątku dłużnika. W tym bowiem przypadku bank sprzedaje zabudowaną nieruchomość i tak określa przedmiot sprzedaży w umowie i fakturze VAT. Nie można zatem stwierdzić, że faktura dokumentująca sprzedaż nieruchomości (określonego lokalu) jest usługą pośrednictwa finansowego, a tym samym, zgodnie z art. 2 ust. 1 i art. 18 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku. Wymieniona w art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.) czynność bankowa, polegająca na zamianie wierzytelności na składniki majątku dłużnika, dokonana na warunkach uzgodnionych z dłużnikiem, zobowiązująca bank do ich sprzedaży w okresie nie dłuższym niż 3 lata od daty ich nabycia ? nie ma zatem bezpośredniego przełożenia na przepisy podatkowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika