Sprawa dotyczy - opodatkowania sprzedaży nieruchomości nabytej w wyniku zniesienia współwłasności.

Sprawa dotyczy - opodatkowania sprzedaży nieruchomości nabytej w wyniku zniesienia współwłasności.

W dniu 18.05 2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek ...............zamieszkałej w ...............o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego:opodatkowania sprzedaży nieruchomości nabytej w wyniku zniesienia współwłasności.. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wraz z siostrą byłyście współwłaścicielkami działki budowlanej o powierzchni 2071 m#178; , która zgodnie z decyzją podziału z dnia 28.12.1987r została podzielona na dwie działki o powierzchni 1063 m#178; i 1008 m#178;. W 2007r zamierzacie założyć oddzielne księgi wieczyste dla każdej z działek i i ustanowić odrębną własność dla każdej z was.

Porady prawne

W wyniku zniesienia współwłasności Pani stanie się właścicielką działki o powierzchni 1063m#178; , natomiast Pani siostra obejmie na własność działkę o powierzchni 1008 m#178;.W bieżącym roku swoją działkę zamierza Pani sprzedać.

Zdaniem Pani ustanowienie prawa własności do konkretnej działki ze współwłasności nie jest równoznaczne z jej nabyciem w bieżącym roku, a więc nie ma tu zastosowania przepis dotyczący zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od daty nabycia i w związku z tym nie będzie Pani zobowiązana do odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu uzyskania przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Wobec Wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 lit a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2007r ( Dz. U. Nr 14 z 2000r z późn. Zmianami) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej ? prawa wieczystego użytkowania gruntów , jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Pojęcie nabycia w rozumieniu wyżej powołanego przepisu jest rozumiane szeroko. Istota współwłasności polega na tym, że nie jest się właścicielem całości rzeczy. Zniesienie współwłasności stanowi odrębną instytucję prawa cywilnego, uregulowaną w art. 210 i 211 Kodeksu Cywilnego. W świetle powyższego wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych jest przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w ramach posiadanego udziału , który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy.

Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, odpowiadający udziałowi nabytemu w drodze zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nawet wówczas jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie.W przedstawionej sytuacji wartość otrzymanego przez Panią prawa własności nieruchomości gruntowej w wyniku zniesienia współwłasności przekracza udział jaki przysługiwał Pani w nieruchomości objętej współwłasnością ułamkową - 1035,5 m#178; ( to jest po #189; udziału ). Zatem w wyniku zniesienia współwłasności nastąpi powiększenie Pani majątku osobistego , gdyż stanie się Pani właścicielką działki o 27,5 m#178; większej od przysługującego Pani udziału we własności wspólnej ( 1068 m#178; ? 1035.5 m#178; = 27,5 m#178;).

W związku z wyżej przytoczonymi przepisami niesłuszne jest zatem Pani stanowisko,że cały uzyskany przychód z przedmiotowej sprzedaży jest wolny od podatku dochodowego , gdyż przychód przypadający na część nabytą w wyniku zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym..Po analizie stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę we wniosku jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika