sprawa dotyczy- opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w (...)

sprawa dotyczy- opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w spadku po zmarłej ciotce.

W dniu 11.06 2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Pani ................zamieszkałej w ............. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego:opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w spadku po zmarłej ciotce.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 14 lipca 2006r zmarła Pani ciotka , która w sporządzonym w formie aktu notarialnego testamencie powołała Panią jako jedynego spadkobiercę do dziedziczenia całości spadku. W skład spadku weszło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Przyjęcie spadku nastąpiło z mocy prawa po upływie 6 miesięcy w styczniu 2007r , gdyż przed upływem tego terminu nie złożyła Pani oświadczenia o przyjęciu, bądź odrzuceniu spadku. W dniu 17 kwietnia 2007r Sąd Rejonowy w Radomiu wydał postanowienie o nabyciu przez Panią spadku po zmarłej ciotce. Obecnie zamierza Pani sprzedać spółdzielcze własnościowe prawo do w/w lokalu.

Porady prawne

Zdaniem Pani z uwagi na fakt , iż ciotka zmarła w dn. 14 lipca 2006r przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w drodze spadku korzystać będzie ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r ( Dz. U. Z 2000 r nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Wobec Wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust.1 pkt. 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych ( oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006r , stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r. W stanie prawnym obowiązującym do 31.12.2006r z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynikało, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit a-c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w całości ? jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Należy zaznaczyć, iż w przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku, za datę nabycia należy przyjąć chwilę śmierci spadkodawcy. Zgodnie bowiem z art. 924 i 925 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, spadkobierca zaś nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Wobec powyższego w Pani przypadku nabycie spadku nastąpiło w dniu śmierci ciotki tj 14 lipca 2006r.W związku z powyższym w myśl przepisu przejściowego przychody uzyskane z dokonanej w 2007r sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w 2006r w drodze spadku będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego do osób fizycznychPo analizie stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę we wniosku jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika