Czy usługa transportu, polegającą na przewozie kontenera z towarem na trasie Hamburg-Polska, Polska-Hamburg, (...)

Czy usługa transportu, polegającą na przewozie kontenera z towarem na trasie Hamburg-Polska, Polska-Hamburg, na zlecenie spedycji niemieckiej, która dla tej usługi podała NIP unijny w przypadku gdy ten kontener odbierany jest z portu wolnocłowego w Hamburgu wg. dokumentów odprawy celnej T1, a towary pochodzą z Chińskiej Republiki Demokratycznej (port w Hamburgu jest tylko miejscem gdzie zostaje zmieniony rodzaj transportu docelowego kraju), uważana jest za transport międzynarodowy, czy też za transport wewnątrzwspólnotowy?

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących z tym że kosztem uzyskania przychodu są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 14 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 3.

Porady prawne

Ust. 3 tegoż art. 23 stanowi, że:

nieściągalność wierzytelności w przypadku określonym w ust. 1 pkt 21, uznaje się za uprawdopodobnioną w szczególności gdy:

  1. dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość;
  2. na wniosek dłużnika wszczęte zostało postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub postępowanie układowe w rozumieniu przepisów o postępowaniu układowym;
  3. wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego;
  4. wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze powództwa sądowego.

Od 1 stycznia 2003 r dotychczasowy termin ?rezerwa na nieściągalne wierzytelności? został zastąpiony terminem ?odpisy aktualizujące wartość należności?. Zmiana ta jest spowodowana zmianą od 1 stycznia 2002 r. terminologii w ustawie o rachunkowości.

Wartość należności aktualizuje się zgodnie z art. 35b ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591 ze. zm.) uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego, w odniesieniu do należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości <...>.

Należy podkreślić, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów rezerw na pokrycie wierzytelności, nie wyróżnia się w sposób szczególny podatników prowadzących księgi rachunkowe. W związku z powyższym art. 23 ust. 1 pkt 21 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Odpis aktualizujący wartość należności wpisuje się w księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 14 ?pozostałe wydatki? ze stosowną adnotacją.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Pana w kwestii zaliczenia w koszty działalności gospodarczej odpisów aktualizujących, należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika