Czy spółka kapitałowa, która w wyniku połączenia przejęła inną spółkę kapitałową, ma prawo (...)

Czy spółka kapitałowa, która w wyniku połączenia przejęła inną spółkę kapitałową, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w spółce przejmowanej?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 19.01.2004 r. (wpływ do US dnia 20.01.2004 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego uprzejmie informuje:

Zgodnie z przepisem art. 93 § 1 tejże ustawy, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Porady prawne

Natomiast w świetle przepisu art. 92 § 2 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, przywołany przepis stosuje się odpowiednio do osoby prawnej, łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych),
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Z przesłanego do Urzędu pisma wynika, że w dniu 5 stycznia 2004 r. sąd rejonowy wydał postanowienie o połączeniu spółek kapitałowych. Połączenie nastąpiło poprzez przejęcie jednej ze spółek przez drugą. Na dzień połączenia spółka przejęta wykazała w bilansie podatek VAT do odliczenia w miesiącu styczniu 2004 r. z tytułu zakupów eksploatacyjnych dokonanych w grudniu poprzedniego roku. Kwota ta, jak i inne pozycje bilansowe, zostały włączone do ksiąg rachunkowych spółki przejmującej.

Łączenie się spółek kapitałowych regulują przepisy Tytułu IV Działu I Kodeksu spółek handlowych ustawy z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. z dnia 8 listopada 2000 r. Nr 94, poz. 1037). O ile zostaną spełnione wszystkie niezbędne warunki dotyczące przejęcia innej osoby prawnej (przejęcie spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą), wówczas zgodnie z ww. art. 93 § 1, § 2, § 3 Ordynacji podatkowej, osoba prawna łącząca się przez przejęcie innej osoby prawnej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Tak więc, w świetle ww. przepisów tego typu połączenie osób prawnych, nie wywołuje żadnych ujemnych skutków na gruncie podatku od towarów i usług. Daje również prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego przejmowanej spółki w deklaracji VAT-7 składanej przez spółkę przejmującą. A zatem, stanowisko spółki zawarte w piśmie w pkt 2, według opinii urzędu skarbowego jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika