Spółka zapytała czy niżej wymienione dane zawarte w oświadczeniach nabywców oleju opałowego są (...)

Spółka zapytała czy niżej wymienione dane zawarte w oświadczeniach nabywców oleju opałowego są wystarczające dla spełnienia warunków określonych w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 22.04.2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego:- dane określone w treści § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług tj. imię, nazwisko lub nazwa, bądź nazwa skrócona nabywcy, jego adres i numer NIP

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.)

  • uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy odnośnie pytania przedstawionego w punkcie 1 w zakresie dotyczącym oświadczeń składanych przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,

które przedstawione zostało we wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych z dnia 14.09.2006r., uzupełnionym pismem z dnia 06.11.2006r. (wpływ do Urzędu Celnego w Gdańsku w dniu 26.09.2006r. oraz 08.11.2006r.)

UZASADNIENIE

W dniu 26.09.2006r. do kancelarii Urzędu Celnego w Gdańsku wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej informacji odnośnie stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87 poz. 825 z późn. zm.).

Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku, Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej paliw. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje dystrybucji lekkiego oleju opałowego do celów grzewczych i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zobowiązana jest do uzyskiwania od nabywców oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych wyrobów.

Oświadczenia, które Spółka uzyskuje od kontrahentów, nie są zawarte bezpośrednio w wystawianej fakturze VAT, lecz składane są odrębnie.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi składania niniejszych oświadczeń, Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z pytaniem, czy wystarczy, że jako dane nabywcy na oświadczeniu zostaną umieszczone dane określone w treści §9 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 z późn. zm.), tj. imię, nazwisko lub nazwa, bądź nazwa skrócona nabywcy, jego adres i numer identyfikacji podatkowej (bez numeru regon)?

Strona zaznaczyła, iż powyższe pytanie odnosi się zarówno do osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Jednakże, przedstawiając swoje stanowisko, Strona ustosunkowała się jedynie do osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, pomijając osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. W związku z powyższym tut. organ podatkowy odstąpił od zajmowania stanowiska w przedmiotowej sprawie, z uwagi na brak możliwości uznania stanowiska Strony za prawidłowe lub nieprawidłowe

Przedstawiając swoje stanowisko odnośnie pierwszej grupy nabywców, Strona stwierdziła, że dane nabywcy podane w treści zapytania są wystarczające, a podawanie numeru regon nie jest konieczne.

W odpowiedzi na zapytania podatnika, Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z treścią §4 ust.1 pkt 1rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. z 2004r. Nr 87 poz. 825 z późn. zm.) podatnik sprzedający wyroby wymienione w poz. 2 lit.a załącznika nr 1 do rozporządzenia lub w poz. 1 pkt 3 lit.b i lit. c tiret pierwsze załącznika nr 2 do rozporządzenia jest obowiązany w przypadku tej sprzedaży osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą - do uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów, uprawniającym do stosowania stawek wymienionych w poz. 2 lit. a załącznika nr 1 do rozporządzenia; oświadczenie może być złożone w wystawianej fakturze VAT, a jeżeli jest składane odrębnie, powinno zawierać dane dotyczące nabywcy, datę złożenia tego oświadczenia oraz powinno być dołączone do kopii faktury VAT.

Jak wynika z treści wyżej przytoczonego przepisu prawa, podatnik dokonujący sprzedaży przedmiotowych wyrobów akcyzowych, zobowiązany jest do dołączenia odrębnie składanego oświadczenia do kopii faktury VAT. Konstrukcja ta - poprzez wymóg powiązania tych dwóch dokumentów oraz fakt, iż faktura VAT zawiera elementy ściśle określone przepisami prawa (w tym również dane nabywcy) - pozwoliła ustawodawcy odstąpić od enumeratywnego wyliczenia danych nabywcy, które powinno zawierać przedmiotowe oświadczenie (tak jak ma to miejsce w przypadku oświadczeń składanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej). Uznać zatem należy, iż oświadczenie to powinno zawierać podstawowe dane umożliwiające zidentyfikowanie podmiotu składającego przedmiotowe oświadczenie oraz pozwalające stwierdzić, iż jest to podmiot tożsamy, z tym, który figuruje na fakturze VAT jako nabywca, takie jak: imię, nazwisko lub nazwa, bądź nazwa skrócona nabywcy, jego adres i numer identyfikacji podatkowej.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie informuję, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Mając powyższe na uwadze - postanowiłem jak w sentencji


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika