Czy działalność polegająca na zakupie i dalszej sprzedaży (nie dokonując żadnych zmian w składzie (...)

Czy działalność polegająca na zakupie i dalszej sprzedaży (nie dokonując żadnych zmian w składzie wyrobu) wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zawierających w swym składzie m.in. alkohol etylowy skażony, podchoryn sodu (lub inne środki żrące bądź wybielające) podlega ustawie o podatku akcyzowym?

Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku nr 8, poz.60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 26 lutego 2005 roku (data wpływu do Urzędu Celnego w Nowym Sączu 04 marca 2005 roku) uzupełnionego pismami z dnia 25 kwietnia 2005 roku oraz 17 maja 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Pismem z dnia 26 lutego 2005 roku uzupełnionym w dniach 25 kwietnia 2005 roku oraz 17 maja 2005 roku Podatnik wyjaśnił, że zamierza prowadzić działalność polegającą na zakupie i dalszej sprzedaży (nie dokonując żadnych zmian w składzie wyrobu) wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zawierających w swym składzie m.in. alkohol etylowy skażony, podchloryn sodu (lub inne środki żrące bądź wybielające). Wnioskodawca wskazuje, że są to m.in. środki antybakteryjne, koncentraty do mycia szyb, środki wybielające, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, środki zapobiegające zamarzaniu itp.

Pytanie Spółki dotyczy możliwości prowadzenia takiej działalności bez konieczności posiadania zezwolenia na skład podatkowy. Wnioskodawca powołując się na art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zmianami) uznaje, że działalność, o której mowa nie wymaga posiadania statusu składu podatkowego.

Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Sączu wyjaśnia, że zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zmianami) w składzie podatkowym może być prowadzona działalność polegająca na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz na ich przyjmowaniu i wysyłce. Wymienione przez Podatnika towary są wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi, które zostały wymienione w pozycjach 27, 28, 29 załącznika nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym.

Na podstawie art. 72 ust. 5 wyżej wymienionej ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych wydał rozporządzenie (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego ? Dz. U. nr 87, poz. 825 ze zmianami), w którym stawka podatku akcyzowego dla przedmiotowych wyrobów sprzedawanych w kraju wynosi 0 (stawka zero) /poz. 29 załącznika nr 1 rozporządzenia/.

Działalność wymieniona przez Spółkę nie mieści się w zakresie dla jakiego wymagane jest uzyskanie statusu składu podatkowego, a zatem stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe okoliczności sprawy postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje 35-WPA-9110-51/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika