Czy przy sprzedaży samochodów osobowych uyskanych po przerobieniu samochodów ciężarowych już zarejestrowanych (...)

Czy przy sprzedaży samochodów osobowych uyskanych po przerobieniu samochodów ciężarowych już zarejestrowanych na terytorium kraju, sprzedający jest zobowiązany do naliczenia w cenie netto podatku akcyzowego według obowiązujących stawek?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4 ustawy z dn. 29.08.1997r. ? Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity opublikowany w Dz.U. nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zmianami ), po rozpoznaniu wniosku Podatnika z dnia 08.03.2007. złożonego osobiście w kancelarii tutejszego urzędu 09.03.2007., w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Celnego w Łodzi uznaje, że zgodnie ze stanem prawnym w dniu wydania niniejszego postanowienia i stanem faktycznym przedstawionym przez Podatnika, stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 09.03.2007r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek Z.B.L.S. 'L.' D.K. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Firma prowadząca działalność gospodarczą w branży motoryzacyjnej zamierza zakupić nowe samochody i zarejestrować je po raz pierwszy na terytorium kraju jako samochody ciężarowe zgodnie z homologacją. Następnie dokona zmian polegających na wykonaniu specjalnej zabudowy i adaptacji dla potrzeb przewozu osób niepełnosprawnych. Po dokonanych zmianach samochody będą posiadać homologację do przewozu osób niepełnosprawnych. Po przeróbce staną się samochodami osobowymi przeznaczonymi do przewozu 8 osób lub 2 osób i 3 wózków z osobami niepełnosprawnymi. Potem samochody te zostaną sprzedane innemu podmiotowi.

Czy przy sprzedaży tych samochodów sprzedający jest zobowiązany do naliczenia w cenie netto podatku akcyzowego według obowiązujących stawek?

Zdaniem Podatnika, w stosunku do sprzedawanych samochodów nie powstanie obowiązek w podatku akcyzowym, a wynika to z faktu ich wcześniejszej rejestracji na terytorium kraju.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Lodzi wyjaśnia:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29 z 2004 r., poz. 257 z późn. zm.) opodatkowaniu akcyzą podlega m.in. sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju. Samochody osobowe są wyrobami akcyzowymi, ponieważ wymienione są w poz. 59 załącznika nr 1 do ww. ustawy. Zgodnie z brzmieniem tej pozycji wyrobami akcyzowymi są samochody osobowe oznaczone symbolem PKWiU 34.10.2 oraz kodem CN 8703 (pojazdy samochodowe i inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób (inne niż te objęte pozycją CN 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Art. 80 ustawy o podatku akcyzowym zawiera szczegółowe unormowania dotyczące opodatkowania sprzedaży samochodów osobowych. Zgodnie z treścią ust. 1 i ust. 2 pkt 1 tego artykułu, akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, a podatnikiem jest podmiot dokonujący każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju.

W sytuacji opisanej przez Podatnika, samochody będą rejestrowane na terytorium kraju w momencie kiedy będą posiadać wszelkie cechy samochodów ciężarowych. Samochody ciężarowe nie są wyrobami akcyzowymi. Sprzedaż przez podatnika nastąpi po dokonaniu adaptacji na potrzeby przewozu osób niepełnosprawnych (staną się wtedy samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym). Mimo, że sprzedawane samochody będą wyrobami akcyzowymi, jeżeli były już wcześniej zarejestrowane na terytorium kraju, to nie powstanie w przypadku ich sprzedaży obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania.

POUCZENIE. Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zgodnie z treścią art. 222 i art. 239 Ordynacji Podatkowej, zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika