Czy podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego alkohol etylowy, który był użyty do produkcji leku, ale (...)

Czy podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego alkohol etylowy, który był użyty do produkcji leku, ale w procesie produkcyjnym otrzymany półprodukt w postaci granulatu był niewłaściwej jakości i został zniszczony?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. ? ?Ordynacja Podatkowa? (tekst jednolity opublikowany w Dz.U. nr 8 poz.60/05 z późn. zmianami) ? po rozpoznaniu wniosku Podatnika z dnia 26.09.2006r. (wpływ do kancelarii tutejszego Urzędu dnia 05.10.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Celnego w Łodzi uznaje, że zgodnie ze stanem prawnym w dniu wydania niniejszej informacji i stanem faktycznym przedstawionym przez Podatnika, stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 05.10.2006r. do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek firmy ,,P.? S.A. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Do produkcji leku o nazwie Cortineff firma zużyła 3,9 dm3 alkoholu etylowego. Była to ilość zgodna z zatwierdzoną normą. Półprodukt w formie granulatu otrzymany podczas procesu technologicznego był niewłaściwej jakości, co zadecydowało o jego zniszczeniu.

Zdaniem Podatnika alkohol ten podlega zwolnieniu z podatku akcyzowego na podstawie § 18 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tekst jednolity Dz.U. Nr 72 z 2006r., poz. 500).

Zdaniem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi, jeżeli alkohol etylowy został wydany do produkcji, zużyty do produkcji leku i fakt ten znajduje potwierdzenie w dokumentacji prowadzonej przez firmę, podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego na podstawie powołanego wyżej przepisu przy zachowaniu warunków określonych w § 18 ust. 2 w/w rozporządzenia.

POUCZENIE: Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zgodnie z treścią art. 222 i art. 239 Ordynacji Podatkowej, zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określac istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika