Kupujemy na terenie wspólnoty we Włoszech wino gronowe, które jest wzmocnione alkoholem-w wyniku (...)

Kupujemy na terenie wspólnoty we Włoszech wino gronowe, które jest wzmocnione alkoholem-w wyniku fermentacji było to wino 12%, a po dodaniu alkoholu etylowego było to wino 16%. To wino 16% zamierzamy na terenie kraju poddać zabiegowi ponownego dodania 6 dm3 100% alkoholu etylowego, w wyniku czego powstanie produkt pośredni o zawarości alkoholu do 22% objętości. Nasza wątpliwość polega na tym, że nie znajdujemy wprost przepisu, który by nam na to zezwalał. Jeżeli zatem rzeczywiście nie ma zezwolenia to w przyszłości nie będzie możliwości odliczania akcyzy zawartej w cenie dodanego w moim zakładzie alkoholu etylowego. Ponieważ przeprowadziliśmy bardzo dokładną analizę przepisów dotyczących akcyzy doszliśmy do drugiego wniosku, że nie ma przepisu, który by tego zakazywała zwłaszcza, że mamy stosowne koncesje na taką produkcję , a przepis art. 71 ustawy o podatku akcyzowym przewiduje istnienie takiego produktu pośredniego. Ponadto rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 lipca 2004 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu i warunków dokonywania rozliczeń podatku akcyzowego Dz. U. nr 175, poz. 1817, dodało istotny w tym zakresie §8a. Ostatecznie uważam, że będę miał prawo kwotę należnej akcyzy od powstałego wyrobu pomniejszać o akcyzę zawartą w cenie dodanego w naszym zakładzie alkoholu etylowego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r., Dz. U. nr 8, poz. 60 ) w związku z wnioskiem złożonym przez Stronę w dniu 21.02.2005 r. uznaję stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku.

UZASADNIENIE

Uwzględniając wniosek Strony w całości, na podstawie art. 210 ust. 5 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia postanowienia.

Porady prawne

Pouczenie: Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie. Postanowienie, na które służy zażalenie Strona może złożyć do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika