Czy można używać w samochodzie ciężarowym do zasilania ogrzewania postojowego WEBASTO oleju opałowego (...)

Czy można używać w samochodzie ciężarowym do zasilania ogrzewania postojowego WEBASTO oleju opałowego przeznaczonego na cele grzewcze tj. oleju z obniżoną stawką akcyzy zamiast zwykłego oleju napędowego?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4, art. 216 § 1 Ordynacji podatkowej ? ustawy z dnia 29.08.1997r. (tekst jednolity Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), w związku z wnioskiem z dnia 15 listopada 2006r. - postanawiam udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, uznać przedstawione we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Strona pismem z dn. 07.11.2006r. (wpływ do tut. Kancelarii-15.11.2006r.), złożyła wniosek o udzielenie pisemnej informacji z zakresu stosowania przepisów dotyczących podatku akcyzowego. W przedmiotowym wniosku Strona przedstawiła następujący stan faktyczny: podmiot prowadzi firmę transportową świadczącą swoje usługi przewozu towarów samochodami ciężarowymi i ciągnikami siodłowymi na dalekich trasach. Trzy z tych samochodów są wyposażone w ogrzewanie postojowe WEBASTO, które umożliwia ogrzanie kabiny odrębnym systemem grzewczym bez konieczności pracy silnika samochodu. Ogrzewanie takie posiada własny system zasilania, dzięki któremu pracuje niezależnie od pracy samochodu w momencie jego postoju np. w trakcie rozładunku-załadowania, czy gdy normy określone odrębnymi przepisami nakazują kierowcy zaprzestanie kierowania pojazdem i odpoczynek. Ten rodzaj ogrzewania zasilany jest olejem napędowym, gdyż posiada własny odrębny zbiornik 30 l. oraz system rozprowadzania ciepła. Nie jest ono w żaden sposób połączone z pozostałymi układami samochodu, ani też zależne od pracy pozostałych układów. Jego jedynym celem jest ogrzanie kabiny samochodu, gdy zostanie unieruchomione.

Porady prawne

Pytanie podmiotu: Czy w związku z powyższą sytuacją można używać do zasilania ogrzewania postojowego WEBASTO oleju opałowego przeznaczonego na cele grzewcze tj. oleju z obniżoną stawką akcyzy zamiast zwykłego oleju napędowego?

Stanowisko podmiotu: Podmiot stoi na stanowisko, iż może używać do zasilania systemu WEBASTO oleju opałowego przeznaczonego na cele grzewcze tj. oleju z obniżoną stawką akcyzy zamiast zwykłego oleju napędowego. Zgodnie z interpretacją art. 11 ust. 1 i 2 w powiązaniu z art. 2 pkt 2 oraz art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym, przepisy te mówią, iż podatnikami podatku akcyzowego są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu, a także podmioty nabywające lub posiadające wyroby akcyzowe, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należytej wysokości; oraz, że oleje opałowe są wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi podlegającymi akcyzie w momencie ich produkcji lub wyprowadzenia tych wyrobów za składu podatkowego. Podmiot jako kupujący olej opałowy od polskiego kontrahenta jest jedynie z kolejnych ogniw w łańcuchu handlu wyrobami zharmonizowanymi na terenie RP, gdzie producent, czy wprowadzający artykuł na rynek miał obowiązek uiścić należyty podatek akcyzowy. Czyli nie jest podatnikiem podatku akcyzowego w rozumieniu art. 11 art. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Wyjątek w tej ogólnej regule stanowi zużycie wyrobu zharmonizowanego niezgodnie z jego przeznaczeniem, bądź nabycie lub posiadanie w przypadku gdy nie została od niego zapłacona akcyza w należytej wysokości (art. 4 ust. 2 pkt 10 ustawy). Czyli w szczególnym przypadku w momencie zakupu-zużywania paliwa tego rodzaju podmiot stałby się takim podatnikiem, gdyby posiadał olej opałowy z niezapłaconą akcyzą lub zużył to paliwo niezgodnie z jego przeznaczeniem. Dokonując zakupu oleju od polskiego kontrahenta i składając mu oświadczenie o wykorzystaniu oleju wyłącznie na cele grzewcze zakładam, że akcyza została opłacona w momencie produkcji czy też wprowadzenia tego wyrobu na rynek polski.

Postanowieniem z dn. 20.11.2006r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi wezwał podatnika do przedłożenia pełnomocnictwa dla Pana B.S. do reprezentowania G.S. przed Naczelnikiem Urzędu Celnego II w Łodzi. W dniu 11.12.2006r. do tut. kancelarii wpłynęło przedmiotowe pełnomocnictwo. Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi postanowieniem z dnia 16.01.2007r. wezwał podmiot do przedłożenia dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej ogrzewania postojowego WEBASTO zawierającej minimum takie dane jak: ilość zużywanego paliwa, wydajność i inne parametry pracy. Do dnia 14.02.2007 tj. wydania postanowienia podmiot nie doręczył ww. dokumentów.

Odpowiedź: Zgodnie z treścią § 4 ust 1 pkt 1 rozporządzenia wydanego w dniu 22.04.2004r., Minister Finansów (Dz. U. 87 poz. 825 z póź. zm) określił, że podmiot sprzedający wyroby wymienione w poz. 2 lit a załącznika nr 1 (tj. oleje opałowe) do rozporządzenia jest obowiązany w przypadku tej sprzedaży: 1. osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą - do uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów, uprawniającym do stosowania stawek wymienionych w poz. 2 lit. a załącznika nr 1 do rozporządzenia; oświadczenie może być złożone w wystawianej fakturze VAT, a jeżeli jest składane odrębnie, powinno zawierać dane dotyczące nabywcy, datę złożenia tego oświadczenia oraz powinno być dołączone do kopii faktury VAT; 2. osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej - do uzyskania od nabywcy oświadczenia stwierdzającego, iż nabywane wyroby są przeznaczone na cele opałowe; oświadczenie to powinno być dołączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu, potwierdzającego tę sprzedaż.

Oświadczenie, o którym mowa w ust.1 pkt 2, powinno zawierać co najmniej: 1. imię i nazwisko nabywcy, PESEL i NIP, 2. adres zamieszkania nabywcy, 3. określenie ilości nabywanego oleju opałowego, 4. okreslenie ilości posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się urządzenia, jeżeli jest ono inne niż adres wymieniony w pkt 2, 5. wskazanie rodzaju i typu urządzeń grzewczych, 6. datę i miejsce wystawienia oświadczenia oraz podpis składającego oświadczenie.

Powyższe wskazuje na to, iż ustawodawca nie przewidział możliwości nabycia oleju opałowego po obniżonych stawkach na cele związane z ogrzewaniem samochodów. Tym samym w sytuacji, gdy podatnik nabędzie i zużyje olej opałowy z obniżoną stawką akcyzy stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 10 oraz art. 65 ust. 1a ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29 z 2004r. z późn. zm.) ciążył będzie na podatniku obowiązek podatkowy.

Pouczenie: Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie. Postanowienie, na które służy zażalenie Strona może złożyć do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia doręczenia. Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika