Czy opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają samochody, które w oryginalnym dowodzie rejestracyjnym (...)

Czy opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają samochody, które w oryginalnym dowodzie rejestracyjnym określone zostały jako dostawcze lub ciężarowe?

Zgodnie z art. 80§1 ustawy z dn. 23.01.2004r o podatku akcyzowym (Dz.U.nr 29, poz.257 z póżn.zm.) akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

    Podatnikami akcyzy od samochodów są:
  1. podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju;
  2. importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.
    Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje:
  1. w przypadku sprzedaży - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu;
  2. w przypadku importu - z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego;
  3. w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego - z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Zgodnie z dyspozycją zawarta w §4 cytowanego artykułu minister właściwy do spraw finansów publicznych został upoważniony do określenia, w drodze rozporządzenia, danych dotyczących samochodów osobowych, w tym dopuszczalnej ładowności, dla celów poboru akcyzy. Na dzień dzisiejszy jednak dyspozycja ta nie została zrealizowana. Należy więc przyjąć, iż zaklasyfikowanie samochodu do grupy samochodów osobowych bądź ciężarowych winno nastąpić na podstawie polskich przepisów o ruchu drogowym.

Porady prawne

I tak zgodnie z definicjami zawartymi w art. 2 pkt 40 i 42 ustawy z dn.20.06.1997r prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 58, poz. 515 z późn.zm.) 'samochód osobowy' to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu zaś 'samochód ciężarowy' to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika