Podatnik zamierza prowadzić działalność handlową opartą na sprzedaży alkoholu i papierosów skupowanych (...)

Podatnik zamierza prowadzić działalność handlową opartą na sprzedaży alkoholu i papierosów skupowanych od podróżnych nabywających te towary w sklepach wolnocłowych. Ma zamiar uiszczać podatek akcyzowy od nabycia tych towarów.

Zgodnie z art. 19014 ustawy z dnia 9 stycznia 1997r. Kodeks celny (Dz.U. Nr 75, poz. 802 z późniejszymi zmianami) oraz z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późniejszymi zmianami), zwolnione od cła oraz podatku akcyzowego (w ramach ustanowionych norm) są towary ? w tym wyroby spirytusowe lub winiarskie, piwo oraz inne napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe ? przywożone w bagażu osobistym podróżnego przybywającego na polski obszar celny, jeżeli ilość i rodzaj tych towarów nie wskazuje na przeznaczenie handlowe (przywóz na potrzeby własne).

Z powyższego wynika, iż osobą uprawnioną do korzystania z przedmiotowego zwolnienia jest więc tylko podróżny, w ściśle określonym zakresie. Istota tego zwolnienia czyni niemożliwym sprzedanie towaru zwolnionego od cła, stosownie do z art. 19014 Kodeksu celny. W momencie sprzedaży Panu alkoholu przez podróżnego, złamałby on warunek udzielenia zwolnienia od należności celnych i winno być wobec niego wszczęte postępowanie celne w myśl art. 212 § 1 pkt 2 i § 3 Kodeksu celnego.

Porady prawne

Zgodnie z art. 63 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. Nr 83, poz. 930 z późniejszymi zmianami), kto wbrew przepisom ustawy sprowadza na terytorium Rzeczypospolitej wyroby akcyzowe lub opakowania z tymi wyrobami bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności albo obu tych karom łącznie.

Zgodnie z art. 89 § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy, kto w użyciu towaru zmienia cel, przeznaczenie lub nie zachowuje innego warunku, od którego ustawa uzależnia zwolnienie towaru od należności celnej, podlega karze grzywny.

Jak wynika z powyższego, zabroniona jest sprzedaż przez podróżnego wyrobów spirytusowych lub winiarskich, piwa oraz innych napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych przywożonych w ramach ustanowionych norm zwalniających od cła.

Zgodnie z art. 65 § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy, kto nabywa, przechowuje lub przewozi wyroby akcyzowe lub opakowania z tymi wyrobami stanowiące przedmiot czynu zabronionego w art. 63 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby przyjmuje lub pomaga w ukryciu, jeśli rodzaj, ilość lub wartość wskazują na ich przeznaczenie do działalności gospodarczej, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie.

W myśl art. 91 § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy, kto nabywa, przechowuje lub przewozi wyroby akcyzowe lub opakowania z tymi wyrobami stanowiące przedmiot czynu zabronionego w art. 89 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby przyjmuje lub pomaga w ukryciu, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności albo obu karom łącznie.

Jak wynika z powyższego, zabronione jest przeznaczenie do handlu wyrobów spirytusowych lub winiarskich, piwa oraz innych napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego na polski obszar celny, w ramach norm zwalniających od cła.

Przepisy ustawy Kodeks karny skarbowy jednoznacznie uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w sposób opisany w Pana piśmie z dnia 30 stycznia 2004r.

Powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego oraz stanu prawnego na dzień 06.02.2004.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika