Czy w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2004 roku w sprawie przypadków, (...)

Czy w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2004 roku w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 66, poz. 608), spółka prowadząca gorzelnię musi składać wniosek z wszystkimi załącznikami o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zmianą), produkcja i przetważanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą odbywać się wyłacznie w składzie podatkowym. Oznacza to, iż w celu produkcji spirytusu przez Państwa Spółkę, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Procedura uzyskania powyższego zezwolenia wszczynana jest na wniosek zainteresowanego podmiotu złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego. Wzór wniosku zawiera załącznik numer 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 roku w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz nie zarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 35, poz. 312). Oprócz wiosku zainteresowany podmiot zobowiązany jest również dołączyć odpowiednie dokumenty. Rodzaje tych dokumentów zostały wymienione przez Ministra Finansów w § 3 ust. 1 wyzej cytowanego rozporządzenia.

Porady prawne

I co ważne, zaden z przepisów regulujących procedurę wydawania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, nie wprowadza w tej materii jakiegokolwiek odstępstwa; zatem każdy podmiot ubiegający się o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego zobowiązany jest złozyć powyższe dokumenty.

Natomiast instytucja przedstawiciela podatkowego uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2004 roku w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 66, poz. 608), jest instytucją funkcjonujacą tylko i wyłącznie na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535). Zatem przepisy tego rozporządzenia nie mają zastosowania w odniesieniu do ustawy o podatku akcyzowym.

Powyższa interpretacja przepisów dotyczy stanu prawnego na dzień 25.05.2004r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika