Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy produkcja płynu do spryskiwaczy, zawierającego w swoim składzie (...)

Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy produkcja płynu do spryskiwaczy, zawierającego w swoim składzie alkohol etylowy (PKWiU 24.51.32) musi odbywać się w składzie podatkowym?. Czy wymóg ten obejmuje produkcję z użyciem alkoholu z zapłaconą akcyzą?.

Niniejszym zmieniam informację o zakresie stosowania prawa podatkowego zawartą w piśmie Naczelnika Urzędu Celnego w Szczecinie numer 421000-PA-9102-59/04/LK z dnia 11 października 2004 roku w sposób następujący.

Zgodnie z dyspozycją art. 67 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zmianą), do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się, między innymi, alkohol etylowy. Z kolei stosownie do treści art. 72 ust. 1 ustawy, alkoholem etylowym są wszelkie wyroby o rzeczywistej zawartości alkoholu przekraczającej 1,2 % objętości oznaczone odpowiednio symbolami PKWiU 15.91.10, 15.92.11 i 15.92.12, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego grupowania PKWiU. Tym samym, płyn do spryskiwaczy zawierający alkohol etylowy powyżej 1,2 % klasyfikowany do symbolu PKWiU 24.51.32-50.00 jest w rozumieniu ustawy alkoholem etylowym zaliczonym do napojów alkoholowych. Dla tego rodzaju wyrobu akcyzowego Minister Finansów określił stawkę akcyzy w pozycji 19 załącznika numer 1 do rozporządzenia z dnia 22 kwietnia 2004 roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 87, poz. 825 ze zmianą). Zgodnie z treścią wyżej cytowanej pozycji, dla pozostałych napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % objętości bez względu na symbol PKWiU, stawka ta wynosi 4.400 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100 % vol. Przy czym, stosownie do dyspozycji § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 roku w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97, poz. 966 ze zmianą), wyrób ten jako wyrób będący alkoholem etylowym skażonym środkiem skażającym na podstawie odrębnych przepisów i wprowadzanym do obrotu handlowego jest zwolniony od akcyzy.

Porady prawne

Zgodnie z dyspozycją § 18 ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanego rozporządzenia, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy skażony środkiem skażającym na podstawie odrębnych przepisów i wykorzystywany do wytwarzania produktów nieprzeznaczonych do konsumpcji przez ludzi. Zwolnienie to ma zastosowanie pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w § 18 ust. 2 rozporządzenia. Jednym z warunków zwolnienia alkoholu etylowego, o którym mowa w § 18 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, jest nabycie tego alkoholu w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy. Przy czym, warunek ten, jak również inne warunki określone w § 18 ust. 2 rozporządzenia, nie mają zastosowania do sprzedaży alkoholu etylowego skażonego benzoesanem denatonium (Bitrex) w ilości nie mniejszej niż 1g/100 dm#179; alkoholu etylowego 100 % vol, zabarwionego na fioletowo przez dodanie czystego fioletu krystalicznego w ilości nie mniejszej niż 160 mg/100 dm#179; alkoholu etylowego 100 % vol, w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 1 litra. Innymi słowy, aby nabyć alkohol etylowy skażony w procedurze zawieszenia poboru akcyzy nie jest wymagane posiadanie statusu składu podatkowego. Podmiot nabywający przedmiotowy wyrób akcyzowy w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, posiada status podmiotu uprawnionego do nabycia wyrobu akcyzowego zwolnionego od akcyzy ze względu na przeznaczenie. Niemniej jednak, chcąc już produkować wyrób akcyzowy zharmonizowany w postaci płynu do spryskiwaczy zawierającego alkohol etylowy powyżej 1,2 % klasyfikowanego do symbolu PKWiU 24.51.32-50.00, niezbędne jest aby produkcja ta odbywała się w składzie podatkowym. Wynika to bezpośrednio z dyspozycji art.. 30 ust. 2 ustawy. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu, produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych może się odbywać wyłącznie w składzie podatkowym. Co prawda, zgodnie z dyspozycją § 2a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 roku w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz.

U. Nr 89, poz. 849 ze zmianą), nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy, a więc i instytucji składu podatkowego, w odniesieniu do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych określonych w załączniku do rozporządzenia, w przypadku gdy są zużywane do innych celów niż napędowe, opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych. W pozycji 29 załącznika do rozporządzenia wymienione zostały środki piorące i środki czyszczące, zawierające w swym składzie alkohol etylowy obejmujące również płyn do spryskiwaczy. Niemniej jednak, przepis ten nie ma zastosowania do wyrobów akcyzowych produkowanych na terytorium kraju, do których stosuje się stawkę podatku akcyzowego inną niż stawka 0. Przypomnę tylko, co zostało już podniesione powyższej, że dla tego rodzaju wyrobów akcyzowych Minister Finansów określił stawkę w wysokości 4.400 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100 % vol. I co ważne, stawki określonej dla tego rodzaju wyrobu nie należy mylić ze zwolnieniem, które realizowane jest po spełnieniu określonych warunków. Dlatego też, produkcja płynu do spryskiwaczy winna odbywać się z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy w składzie podatkowym.

Jeżeli chodzi o przepisy prawa podatkowego w zakresie akcyzy, jakie winny mieć zastosowanie do płynu do spryskiwaczy wyprodukowanego przed wejściem w życie ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym, a sprzedawanych po dniu jej wejścia w życie, to wyjaśnić należy, że ustawa ta nie zawiera w swej treści przepisów przejściowych, które regulowałyby tą kwestię. Dlatego też, w odniesieniu do czynności podlegających opodatkowaniu wykonanych od dnia 1 maja 2004 roku należy w całej rozciągłości stosować przepisy tej ustawy włącznie z rozporządzeniami wydanymi przez Ministra Finansów na podstawie delegacji w niej zawartych.

Powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Państwo stanu faktycznego oraz stanu prawnego na dzień 11 października 2004 roku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika