Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy w przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych (...)

Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy w przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych z podatku akcyzowego ze względu na przeznaczenie kartę 3 ADT musi potwierdzić oprócz odbiorcy Naczelnik Urzędu Celnego lub pracownik szczególnego nadzoru podatkowego? Czy w przypadku zwolnień od podatku akcyzowego benzyn specjalnych kod CN 271011210, CN 271011250 oraz nafty kod CN 211019250 wyroby te mogą być wykorzystane na własne potrzeby lub odsprzedane?

Zgodnie z dyspozycją § 13 ust. 1 pkt. 5 zwalnia się od akcyzy sprzedaż olejów smarowych, oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 i kodem CN 2710 19 71-2710 19 99, przeznaczonych do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników.

Zwolnienie, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt. 5 przedmiotowego rozporządzenia ma zastosowanie pod warunkiem, że:
1) podmiot uprawniony do zwolnienia nabywający wyroby akcyzowe dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną zużyte do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów smarowych do silników;
2) nabycie wyrobów, o których mowa w ust. 1 pkt. 5, nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 3 ustawy, na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego;
3) podmiot uprawniony do zwolnienia potwierdzi na trzeciej karcie administracyjnego dokumentu towarzyszącego otrzymanie wyrobów, o których mowa w ust. 1 pkt. 5, i zwróci ją niezwłocznie prowadzącemu skład podatkowy, od którego nabył wyroby akcyzowe zharmonizowane.

Porady prawne

Przepis § 13 ust. 2a cyt. rozporządzenia ściśle określa warunki, które musi spełnić podmiot w celu skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego. Podmiot dokonujący odsprzedaży wyrobów akcyzowych nie będzie w tym przypadku podmiotem uprawnionym do zwolnienia, jak to ma miejsce w § 16 rozporządzenia dotyczącego zwolnienia od akcyzy benzyn specjalnych.

W powyższym przypadku podmiotem uprawnionym będzie podmiot nabywający towar w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (przemieszczany za ADT) i wykorzystujący wyrób na potrzeby własne zgodnie z przeznaczeniem.

Zgodnie z dyspozycją § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81, poz. 744) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez odbiorcę w procedurze zawieszenia poboru akcyzy:

-karta 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, po potwierdzeniu prawidłowości odpowiednich wpisów przez odbiorcę i opieczętowaniu pieczęcią urzędową przez właściwego dla odbiorcy naczelnika urzędu celnego lub pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.
Natomiast stosownie do § 9 ust. 2 pkt. 4 cytowanego rozporządzenia w przypadku odbioru wyrobów akcyzowych przemieszczanych ze składu podatkowego na terytorium kraju w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do odbiorcy zwolnionego z akcyzy ze względu na przeznaczenie, potwierdzenie odbioru wyrobów dokonywane jest bezpośrednio przez ten podmiot na kartach 2, 3 i 4 ADT.

Zgodnie z § 14 ust. 1 pkt. 2d rozporządzenia zwalnia się od akcyzy toluen, oznaczony symbolem PKWiU 24.14.12-25 oraz CN 2902 30 00, gdy jest zużywany do innych celów niż napędowe lub opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych pod warunkiem, że:


- importer, przy dokonaniu zgłoszenia celnego, dokonujący nabycia wewnątrzewspólnotowego lub sprzedawca złoży oświadczenie, że nabywane wyroby akcyzowe nie będą przeznaczone do celów napędowych lub opałowych lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych,
- nabywca złoży oświadczenie, że nabywane wyroby akcyzowe nie będą przeznaczone do celów opałowych lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych.

Podobnie jak w przypadku olejów smarowych wymienionych w § 13 rozporządzenia podmiotem uprawnionym do zwolnienia od akcyzy będzie podmiot wykorzystujący wyroby akcyzowe na potrzeby własne a nie podmiot dokonujący ich odsprzedaży.
Zgodnie natomiast z treścią § 16 w/w rozporządzenia benzyny specjalne zwalnia się od akcyzy w przypadku, gdy są zużywane do innych celów niż napędowe, opałowe, do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych. Zwolnienie przysługuje podmiotowi dokonującemu sprzedaży benzyny specjalnej ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywaną przez podmiot dokonujący odsprzedaży podmiotom wykorzystującym benzynę specjalną do celów innych niż wymienione.

Uprawnionym nabywcą w myśl § 16 ust 3 w/w rozporządzenia jest podmiot dokonujący zakupu benzyny specjalnej, który:
1)wykorzystuje je do innych celów niż napędowe, opałowe, do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych i złoży oświadczenie stwierdzające, że nabywane wyroby zostaną zużyte na własne potrzeby do celów objętych zwolnieniem lub
2)dokonuje odsprzedaży tych wyrobów podmiotom, o których mowa w pkt. 1

Zgodnie z treścią § 16 ust. 4 rozporządzenia w przypadku sprzedaży benzyny specjalnej podmiotowi dokonującemu ich odsprzedaży zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że:
a.podmiot dokonujący odsprzedaży dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną odsprzedane lub zużyte na cele uprawniające do zastosowania zwolnienia;
b.podmiot dokonujący odsprzedaży posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy, wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego, potwierdzające zamówienie na odbiór w/w wyrobów z zastosowaniem poboru akcyzy;
c.sprzedaż podmiotowi odsprzedającemu nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy, na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego i po złożeniu przez podmiot odsprzedający zabezpieczenia akcyzowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy;
d.podmiot odsprzedający potwierdzi na trzeciej karcie administracyjnego dokumentu towarzyszącego otrzymanie wyrobów i zwróci ją niezwłocznie prowadzącemu skład podatkowy, od którego nabył wyroby akcyzowe zharmonizowane;
e.podmiot odsprzedający prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu przeznaczenia zwolnionych wyrobów;
f.podmiot nabywający w/w wyroby od podmiotu odsprzedającego złoży oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną zużyte do celów uprawniających do zwolnienia.

    Ponadto zwolnienie, o którym mowa wyżej ma zastosowanie również do importu i nabycia wewnątrzwspólnotowego pod warunkiem, że:
  1. importer przy dokonaniu zgłoszenia celnego oraz podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego złoży właściwemu naczelnikowi celnemu oświadczenie, że wyroby, o których mowa w § 16 będą przeznaczone do innych celów niż napędowe, opałowe, do produkcji paliw silnikowych lub opałowych:
  2. importer oraz podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy, wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego potwierdzające zamówienie odbioru benzyn specjalnych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy;
  3. nabycie wyrobów akcyzowych nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy, oraz na warunkach określonych w przepisach dotyczących procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania;
  4. importer oraz podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania zwolnionych wyrobów akcyzowych;
  5. nabywca złoży oświadczenie, że nabywane wyroby nie będą przeznaczone do celów napędowych, opałowych, do produkcji paliw silnikowych lub opałowych;
  6. importer oraz podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego przekaże do właściwego naczelnika urzędu celnego, w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, miesięczne zestawienia otrzymanych oświadczeń, o których mowa w § 16 ust.

    7 i 8 cytowanego rozporządzenia.
  7. importer oraz podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego posiada status prowadzącego skład podatkowy korzystają ze składu podatkowego innego podmiotu na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Podobne rozwiązanie zgodnie z § 16a rozporządzenia dotyczy nafty oznaczonej symbolem PKWiU 23.20.14-00.90 i kodem CN 2710 19 25 w przypadku, gdy jest przeznaczona do celów oświetleniowych, kosmetycznych lub jako zmywacz antykorozyjny.

Powyższa odpowiedź na zapytanie podatnika, dotyczy stanu faktycznego opisanego w zapytaniu oraz stanu prawnego na dzień 27.09.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika