1.Czy przy sporządzaniu stanu zapasów posiadanych na 31.12.2004r. różnego rodzaju części, baterii, (...)

1.Czy przy sporządzaniu stanu zapasów posiadanych na 31.12.2004r. różnego rodzaju części, baterii, pasków, bransoletek, itp. wystarczy podać nazwę i ilość czy należy również wpisywać ceny zakupu lub detaliczne ?, 2.Zanim ktoś przyniesie do sprzedania znaczki minie trochę czasu, więc na otwarcie sklepu zamierza Pan wystawić do sprzedania swoje znaczki o wartości kilkuset złotych i wypisać sobie na rachunek. Czy tak można zrobić i na jakich warunkach ?,3.Czy na rachunkach zakupów znaczków pocztowych wystarczy wpisywać tylko cenę zakupu ?, 4.Czy do prowadzenia komisu filatelistycznegozy potrzebne są jakieś specjalne pozwolenia, prosi Pan o ich wskazanie,5.Czy nieodpłatne rozprowadzanie tzw. abonamentu filatelistycznego dla członków Koła Filatelistycznego stanowić będzie przychód w podatku dochodowym?,6.Czy filateliści przynoszący do sprzedania swoje zbiory znaczków pocztowych, uzyskaną ze sprzedaży kwotę mają traktować jako dochód do opodatkowania ?,7.Czy kosztem podatkowym będą poniesione przy organizacji sklepu, udokumentowane rachunkami, wydatki na gablotki, regał, szyld, katalogi filatelistyczne i ogłoszenie w prasie ?, .8.Jeżeli po kilku latach chciałby Pan zrezygnować z prowadzenia z filatelistyki i ograniczyć się do obecnie prowadzonej działalności przechodząc z powrotem na kartę podatkową to pozostałe w sklepie znaczki pocztowe zostaną po prostu dla Pana i nie będzie ponosić Pan żadnych dodatkowych kosztów ?

W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym zastosowanie ma § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia składów podatkowych (Dz. U. Nr 35 poz. 311), który stanowi, że w przypadku paliw silnikowych, olejów opałowych lub gazu za miejsce magazynowania uznaje się zbiorniki naziemne i podziemne, podlegające prawnej kontroli metrologicznej na podstawie odrębnych przepisów.

Powyżej zacytowany przepis oznacza, że jeżeli przedmiotowe zbiorniki i urządzenia pomiarowe zamontowane na tych zbiornikach są zalegalizowane przez Główny Urząd Miar to Naczelnik Urzędu Celnego uznaje te zbiorniki za miejsce magazynowania paliw silnikowych, olejów opałowych lub gazu.

Porady prawne

Przed wydaniem zezwolenia na prowadzenie składu celnego właściwy naczelnik urzędu celnego, w terminie do 7 dni od dnia złożenia wniosku, dokonuje w obecności wnioskodawcy lub osoby reprezentującej wnioskodawcę oceny miejsca przeznaczonego na prowadzenie składu podatkowego. W czasie oceny pracownicy/funkcjonariusze szczególnego nadzoru podatkowego sprawdzają prawidłowość zaopatrzenia zbiorników w urządzenia umożliwiające określenie ilości znajdujących się w nich cieczy.

Z powyższej analizy przepisów wynika, że urządzenia które są zalegalizowane przez Główny Urząd Miar, a więc na ich podstawie możliwe jest ustalenie dla potrzeb sprawowania szczególnego nadzoru podatkowego wartości (masy, objętości) mogą służyć do rozliczania i ewidencjonowania przyjęć, stanów magazynowych i wyprowadzania do zużycia oleju opałowego magazynowanego w składzie podatkowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika