Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

16.11.2005

Zakup benzyny specjalnej bez podatku akcyzowego.Szczególny nadzór podatkowy a nabywanie benzyny specjalnej (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: 446000-AP-0503-10/05/PP

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:446000-AP-0503-10/05/PP
Autor:Urząd Celny w Siedlcach
Słowa kluczowe: podatek akcyzowy podatek akcyzowy
Kategoria:
Pytanie podatnika:Zakup benzyny specjalnej bez podatku akcyzowego.Szczególny nadzór podatkowy a nabywanie benzyny specjalnej na podstawie par. 16 ust. 2 rozporzadzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Strona 1 z 3
NACZELNIKURZĘDU CELNEGO W SIEDLCACH Nasz znak: 446000-AP-0503-10/05/PP Siedlce, 2005.11.16 Postanowienie Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 11.08.2005 r. XXX., Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach postanawiauznać stanowisko XXX za prawidłowe

UzasadnienieDnia 16.08.2005 r. do Urzędu Celnego w Siedlcach wpłynął pisemny wniosek bez numeru z dnia 11.08.2005 r. (dalej: wniosek) XXX (dalej: Podatnik lub Spółka) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). We wniosku Podatnik zwraca się z prośbą o interpretację przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) (dalej: ustawa) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. nr 97, poz. 966 z późn. zm.) w zakresie stosowania zwolnienia od podatku akcyzowego kupowanej przez Podatnika benzyny specjalnej o symbolu PKWiU 23.20.13-00.2 używanej jako składnik do produkcji farb.W związku z art. 14a na podstawie art. 169 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach w dniu 24.10.2005 r. wystosował do Podatnika wezwanie o uzupełnienie wniosku. Spółka otrzymała wezwanie dnia 27.10.2005 r. (data na zwrotnym potwierdzeniu odbioru w aktach sprawy). W dniu 04.11.2005 r. do Urzędu Celnego w Siedlcach wpłynęło pismo Podatnika uzupełniające ww. wniosek.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:Spółka zajmuje się produkcją farb. Jednym z surowców zużywanych do produkcji farb jest benzyna specjalna o symbolu PKWiU 23.20.13-00.2. Spółka kupuje przedmiotową benzynę wraz z podatkiem akcyzowym (tzw. zapłaconą akcyzą) zawartym w jej cenie. Podatnik nabywa ww. benzynę od podmiotu prowadzącego skład podatkowy i w całości przeznacza ją do produkcji wyrobów nieakcyzowych.Stanowisko Spółki:Spółka zamierza korzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego benzyny o symbolu PKWiU 23.20.13-00.2 ponieważ jej zdaniem spełnia ona wszystkie wymogi określone w przepisach podatkowych. Zdaniem Spółki, zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. nr 97 poz. 966 z późn. zm.), zwalnia się od akcyzy benzyny specjalne oznaczone kodem PKWiU 23.20.13-00.2 oraz objęte kodami CN 2710 11 21 i CN 2710 11 25, w przypadku gdy są zużywane do celów innych niż napędowe, opałowe, do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych. Podatnik stwierdza, że spełnia powyższy warunek, ponieważ zakupuje benzynę, o której mowa w § 16 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, a następnie zużywa ją na potrzeby własne, jako surowiec do produkcji farb.Spółka stwierdza, że na podstawie § 16 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego 'Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 przysługuje podmiotowi dokonującemu sprzedaży wyrobów określonych w ust. 1, wykorzystywanych do celów, o których mowa w ust. 1, dokonywanej ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywanej przez podmiot, o którym mowa w ust. 3 pkt 2'. Spółka zakupuje ww. benzynę od podmiotu prowadzącego na terytorium kraju skład podatkowy. Dodatkowo Podatnik przywołuje zapis § 16 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego stwierdzający, że uprawnionym nabywcą, o którym mowa w ustępie 2 jest podmiot dokonujący zakupu wyrobów, o których mowa w ustępie 1.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 5
  • 4
  • 4
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • tomasz

    ocena usługi:

    W pełni wyczerpująca treść odpowiedzi
  • Seweryn

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo wyczerpująca i dokładna odpowiedź. Mam nadzieję, że pomoże mi ona rozwiązać mój problem. Kontakt również bardzo dobry. Świetna obsługa. Dobrze, że jest taki portal jak e-prawnik. Polecam wszystkim.
  • CZESŁAW

    ocena usługi:

    PORADA USYSTEMATYZOWANA TEMATYCZNIE , KOMPLEKSOWA , NAPISANA W DOSTĘPNYM \" JĘZYKU\". ODPOWIADA KROK PO KROKU NA ZADANE PYTANIA. CO NAJWAŻNIEJSZE - WIEM JAK DALEJ POSTĘPOWAĆ ....POLECAM KORZYSTANIE Z TEJ FORMY . Czesław
  • Maja

    ocena usługi:

  • Paweł

    ocena usługi:

    To jest druga usługa , z której jestem bardzo zadowolony. Opinia zrozumiała, profesjonalna usługa warta polecenia. Dziękuję Paweł.
  • Marian

    ocena usługi:

    Polecam Opinia jasna i zrozumiała jak wszystkie dotychczsowe. Pozdrawiam cały zespół
  • gs

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię .Fajnie ,że można w dość łatwy i szybki sposób otrzymać poradę prawną. Świetna obsługa i kontakt oraz podejście do klienta bardzo profesjonalne , a sama opinia jasna, krótka i zrozumiała.Podoba mi się również to, że po otrzymaniu opini można jeszcze wyjaśnić pewne zagadnienia. Polecam. Pozdrawiam Biuro obsługi klienta i cały Zespół prawników.
  • Bogusław

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wnikliwe i profesjonalne wyjaśnienia dotyczące mojej sprawy. Konkluzja rozważań prawnych jest jasna i jednoznaczna, mam nadzieję, że dzięki niej uda mi się zakończyć pozytywnie moją sprawę. Cieszę się, że istnieje tak profesjonalny i życzliwy portal jak e-prawnik.pl. Będę polecał wszystkim. Pozdrawiam serdecznie cały Zespół. Bogusław
  • Maria

    ocena usługi:

    Dziękuję za pomoc. Maria
  • teresa

    ocena usługi:

    Jestem zadwolona z usługi. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź. W razie wątpliwości można \"dopytać\".
  • Paweł

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z opini,bardzo przejrzysta i zrozumiała .Polecę znajomym .Dziękuję Paweł.
  • Joanna

    ocena usługi:

  • Edward

    ocena usługi:

    Człowiek prosząc o poradę,podświadomie myśli o korzystnym dla niego rozwiązaniu,nie zawsze tak jest,niestety, lecz opinia prawna,wystawiona przez e-prawnik, w sposób czytelny dla nas, pokazuje jak można bronić się przed,mówiąc kolokwialne,oszustami,żerującymi na naszej niewiedzy
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane