Czy zakończenie oszczędzania w kasie mieszkaniowej skutkuje obowiązkiem wydatkowania zgodnie z celami (...)

Czy zakończenie oszczędzania w kasie mieszkaniowej skutkuje obowiązkiem wydatkowania zgodnie z celami systematycznego oszczędzania wszystkich oszczędności zgromadzonych w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, czy tylko tej części oszczędności, która była objęta ulgą podatkową?

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wskazuje, że na podstawie zawartej w dniu 08.12.1998 r. umowy o kredyt z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową dokonywał wpłat na rachunek oszczędnościowo- kredytowy i korzystał z tego tytułu w latach 1999-2004r. z odliczeń od podatku dochodowego. Po tym okresie zgodnie z podpisanym od dnia 01.01.2005 r. aneksem kontynuowano umowę zawartą z kasą mieszkaniową, jednakże podatnik nie korzystał z ulgi podatkowej z tytułu dokonywanych wpłat. Oszczędzanie w banku prowadzącym kasę mieszkaniową zakończono w styczniu 2007 roku.

Stanowisko Podatnika:

Porady prawne

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku nie korzystania z odliczeń kwot wpłacanych do kasy mieszkaniowej w latach 2005-2006, nie ma obowiązku wydatkowania tej części oszczędności na cele zgodne z celami systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem podatnika.

Zgodnie z przepisem art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz.1509 z póź.zm.) który stanowi, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27 a ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 roku przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo- kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 01 stycznia 2002 roku do upływu określonego przed dniem 01 stycznia 2002 roku terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikających z umowy o kredyt kontraktowy.

Ze stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni w dniu 08.12.1998 r. podpisała umowę o kredyt z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo kredytowym i zgodnie z ww. przepisami w latach 1999-2004 dokonywała odliczenia wydatków na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej.
Natomiast podpisanie aneksu do umowy od dnia 01.01.2005 r. nie uprawniało do odliczeń z ww. tytułu

Zgodnie z art.27a ust.13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 roku, jeżeli podatnik korzystał z odliczeń od dochodu(przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej a następnie:

- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę;

- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Do powyższych zdarzeń zaistniałych po dniu 1 stycznia 2002 roku ma zastosowanie przepis art.6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Z cytowanych przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej środki zgromadzone w latach 1999-2004 na rachunku oszczędnościowo kredytowym wycofane po okresie oszczędzania muszą zostać wydatkowane na cele zgodne z celami systematycznego oszczędzania, które zostały wykazane w art.8 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego(Dz.U.z 2000r. Nr 98, poz.1070 z późn. zm.).Natomiast wydatkowanie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej w latach 2005-2006 niezgodne z celami systematycznego oszczędzania nie skutkuje utratą prawa do ulgi podatkowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań ? Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika