Czy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji dla restauracji, jako budynku wolnostojącego (zaliczonego (...)

Czy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji dla restauracji, jako budynku wolnostojącego (zaliczonego do rodzaju 109 KŚT), wprowadzonego po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych, wykorzystywanego przez okres powyżej 60 miesięcy?

Stosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do budynków /lokali/ oraz budowli normuje przepis artykułu 16j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z treścią art.16j ust. 1 pkt 3 ustawy, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji Środków Trwałych /KŚT/ nie może być krótszy niż 36 miesięcy. Z kolei zapis artykułu 16j ust.3 ustawy stanowi, że środki trwałe wymienione w poz. 103 i 109 Klasyfikacji Środków Trwałych uznaje się za:

    - używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy, lub
    - ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W oparciu o wyżej wymienione przepisy, w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika, wynika, że indywidualną stawkę amortyzacyjną Spółka może zastosować do budynku sklasyfikowanego w rodzaju 109 KŚT jeżeli:

    1. budynek ten po raz pierwszy zostanie wprowadzony do ewidencji Spółki,
    2. Spółka wykaże, że:


      Masz inne pytanie do prawnika?

      Potrzebujesz pomocy prawnej?

      Zapytaj prawnika