Czy jeżeli podmiotem świadczącym usługę o charakterze podobnym do kontraktu menedżerskiego jest (...)

Czy jeżeli podmiotem świadczącym usługę o charakterze podobnym do kontraktu menedżerskiego jest spółka jawna, to można uznać, że przychody uzyskane z tego źródła nie mogą być kwalifikowane jako przychody w rozumieniu artykułu 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że spółka jawna w której Pan jest wspólnikiem zawarła umowę o współpracę gospodarczą ze spółką z o.o. Przedmiotem umowy jest prowadzenie organizacji, obsługi i zarządzanie oddziałem spółkiz o.o. polegającej w szczególności na prowadzeniu dokumentacji działalności hurtowej, organizowaniu zakupów i sprzedaży w imieniu i na rzecz spółki z o.o., pozyskiwaniu nowych klientów , zawieraniu i rozwiązywaniu umów o pracę z obsługą hurtowni ? w imieniu spółki z o.o., sprawowaniu bezpośredniego nadzoru nad pracownikami hurtowni ( pracownikami spółki z o.o. ).Podatnik pyta: Czy jeżeli podmiotem świadczącym usługę o charakterze podobnym do kontraktu menedżerskiego jest spółka jawna, to można uznać, że przychody uzyskane z tego źródła nie mogą być kwalifikowane jako przychody w rozumieniu art.13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem podatnika podmiotem świadczącym usługę jest spółka jawna i przychody z tego źródła nie mogą być kwalifikowane jako działalność wykonywana osobiście.

Porady prawne

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2004r. za pozarolniczą działalność gospodarczą na potrzeby przedmiotowej ustawy należy rozumieć działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 2 i 4 ? 9 ustawy.Tak więc dla celów podatkowych działalność prowadzona przez podatnika może być uznana za działalność gospodarczą pod warunkiem, że uzyskane przychody nie stanowią jednego ze źródeł przychodów o których mowa wyżej tj. np. działalności wykonywanej osobiście.

Przepisy art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.W przepisie art. 13 pkt 9 przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej zostały przez ustawodawcę zaliczone do działalności wykonywanej osobiście a wymienione przychody z punktu 7 art. 13 są działalnością wykonywana osobiście.Z powyższych uregulowań wynika, że w odniesieniu do podmiotów uzyskujących przychody na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze brak jest możliwości zaliczenia uzyskanego przychodu do usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Kontrakty menedżerskie bez względu na podstawę prawną ich uzyskania uważane są za uzyskane z działalności wykonywanej osobiście i zostały zaliczone do przychodów ze źródła wymienionego w art. 10 ust.1 pkt 2 ustawy, a dochody uzyskane z tych umów podlegają opodatkowaniu według zasad określonych dla tego źródła przychodów czyli na zasadach ogólnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika