Czy wydatek poniesiony na zakup wełnianej pościeli profilaktyczno-rehabilitacyjnej podlega odliczeniu (...)

Czy wydatek poniesiony na zakup wełnianej pościeli profilaktyczno-rehabilitacyjnej podlega odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Z wniosku wynika następujący stan faktyczny: Podatniczka jest osobą niepełnosprawną z orzeczeniem o pierwszej grupie inwalidztwa. W 2004 r. zakupiła dwa komplety wełnianej pościeli profilaktyczno - rehabilitacyjnej. W tym celu zaciągnęła kredyt bankowy, którego spłata została rozłożona na 24 raty. Zdaniem podatniczki istnieje możliwość odliczenia od dochodu, w ramach ulgi z tytułu rehabilitacji, wydatku poniesionego na zakup pościeli. Podatniczka podnosi, że wełniana pościel dzięki swojej strukturze nie powoduje pocenia się i duszności zapewniając prawidłowy i spokojny odpoczynek; związku z tym pełni funkcję rehabilitacyjną.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne oraz warunki ich odliczenia od dochodu określa art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz ust. 7a - 7d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami, odliczeniu od dochodu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, między innymi z tytułu zakupu i naprawy indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (art.26 ust.7a pkt 3).

Porady prawne

Zakupiony sprzęt, urządzenie czy narzędzie techniczne winno cechować się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej. Pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu, a rodzajem niepełnosprawności musi istnieć ścisły związek.

Nie kwestionowanym jest, że zakupiona pościel poprawia samopoczucie, tym samym, ogólny stan zdrowia. Pościel ta jednak nie posiada indywidualnego charakteru. Może być wykorzystywana zarówno przez osoby niepełnosprawne, jak również przez tzw. powszechnego odbiorcę, do celów nie związanych z rehabilitacją.
Mając na uwadze powyższe zakupiona pościel nie spełnia warunków odliczenia z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne określone w przepisie art. 26 ust. 1 pkt 6 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia. Traci ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego lub prawnego po jej wydaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika