Czy po stronie wynajmującego powstaje obowiązek podatkowy w związku z nieodpłatnym udostępnieniem (...)

Czy po stronie wynajmującego powstaje obowiązek podatkowy w związku z nieodpłatnym udostępnieniem części nieruchomości związkowi zawodowemu?

Z wniosku wynika natępujący stan faktyczny:

Podatnik jest właścicielem nieruchomości w której zamieszkuje wraz z rodziną i której część udostępnia nieodpłatnie związkowi zawodowemu na podstawie ustnej umowy użyczenia. Od 1991 roku adres tej nieruchomości został zgłoszony jako siedziba związku zawodowego i wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zdaniem podatnika, zgodnie z przepisami art. 16 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oddanie w używanie części nieruchomości związkowi zawodowemu nie powoduje powstania przychodu z nieruchomości, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Ocena stanowiska pytającego:

Organ podatkowy uznaje stanowisko Podatnika jako prawidłowe.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiacą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa nieruchomości i nie stanowią kosztu uzyskania przychodów wydatki, gdy:

- lokal lub budynek mieszkalny udostępniany jest osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1,

- właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby członków rodziny,

- właściciel nieruchomości oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje,że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika