Czy wydatki związane z remontem wynajmowanego przez podatniczkę lokalu mieszkalnego stanowią dla (...)

Czy wydatki związane z remontem wynajmowanego przez podatniczkę lokalu mieszkalnego stanowią dla męża podatniczki koszt uzyskania przychodu z najmu, w sytuacji gdy lokal ten stanowi majątek osobisty męża, podatniczka zawarła z małżonkiem umowę najmu tego lokalu i zamierza podnająć go osobom trzecim a stosunki majątkowe małżonków oparte są na zasadach wspólności majątkowej?

Podatniczka zawarła z małżonkiem umowę najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek osobisty męża. Podatniczka zamierza przeprowadzić w przedmiotowym lokalu prace remontowe i podnająć go osobom trzecim. Stosunki majątkowe małżonków oparte są na zasadach ustawowych (małżeńska wspólność majątkowa). Watpliwości podatniczki odnoszą sie do tego, czy wydatki związane z przedmiotowym lokalem będą dla męża Podatniczki kosztami uzyskania przychodów. Zdaniem pytającej koszty związane z lokalem nie stanowią kosztów uzyskania przychodu dla męża. Natomiast poniesione przez Podatniczkę koszty remontu lokalu będą kosztami uzyskania przychodów z tytułu najmu.

Porady prawne

Zgodnie z przepisem art. 31 par. 2 pkt 2 wyżej powołanej ustawy ? Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9 poz. 59 ze zm.), do majątku wspólnego małżonków należą w szczególności dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków. Tym samym dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu lokalu, stanowiącego odrębną nieruchomość męża wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków.
Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), do małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody z najmu wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, znajdują zastosowanie zasady dotyczące opodatkowania współwłasności chyba, że małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.
Tak więc przychody z najmu jako wchodzące w skład majątku wspólnego, będą po połowie przychodem każdego z małżonków. Tym samym koszty uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z tytułu najmu winny być ustalone po połowie ? dla męża i dla żony.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań ? Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera oceną prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika