Czy wynagrodzenie po zmarłym pracowniku, wypłacone niepełnoletniej córce (jedynej osobie spełniającej (...)

Czy wynagrodzenie po zmarłym pracowniku, wypłacone niepełnoletniej córce (jedynej osobie spełniającej warunki uzyskania renty rodzinnej), należy zakwalifikować jako przychód z praw majątkowych, a co za tym idzie, czy słuszne jest potrącenie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu oraz wystawienie imiennej informacji o wysokości dochodu na niepełnoletnie dziecko?

Spółka, w związku ze śmiercią swojego pracownika, wypłaci należne mu wynagrodzenie niepełnoletniej córce ? jedynej osobie spełniającej warunki uzyskania renty rodzinnej. W opisanym stanie faktycznym postawiono następujące pytanie: Czy wynagrodzenie po zmarłym pracowniku należy zakwalifikować jako przychód z praw majątkowych, a co za tym idzie, czy słuszne jest potrącenie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu oraz wystawienie imiennej informacji o wysokości dochodu na niepełnoletnie dziecko...
Zdaniem Spółki wypłacone po zmarłym pracowniku wynagrodzenie będzie stanowiło przychód z praw majątkowych i spółka, jako płatnik, zobowiązana będzie do potrącenia zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu oraz wystawienia do końca lutego następnego roku podatkowego imiennej informacji o wysokości dochodu PIT-11/8B na niepełnoletnie dziecko.
Z dniem śmierci pracownika zgodnie z art. 63 § 1 i 63sup1; § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy /Dz. U. z 1998r. Nr 21 poz. 94 ze zm./ wygasa stosunek pracy a wynikające ze stosunku pracy prawa majątkowe przechodzą po śmierci w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, według przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Jeżeli nie ma takich osób, prawa te wchodzą do spadku i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Wypłacone małżonkowi lub osobom uprawnionym do reny rodzinnej należności po zmarłym pracowniku stanowią dla nich w świetle przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z zm./ przychód z tytułu praw majątkowych.

Porady prawne

Ponadto w świetle przepisu art. 41 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarcza, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym m.in. w art. 18 ww. ustawy są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19%. Kwotę pobranych zaliczek należy wpłacić do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki ? na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, a w przypadku braku siedziby ? według miejsca zamieszkania płatnika. Natomiast w terminie do końca lutego następującego roku po roku podatkowym na podstawie przepisu art. 42 ust.2 ustawy o podatku dochodowym, płatnicy obowiązani są do przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika imienną informację o wysokości dochodu, sporządzoną według ustalonego wzoru (PIT-11/8B).

Zatem zgodnie z powołanymi przepisami, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, wypłacone po zmarłym pracowniku wynagrodzenie będzie stanowiło przychód niepełnoletniej córki z praw majątkowych opodatkowany podatkiem dochodowym w wysokości 19% bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu, wykazany w imiennej informacji o wysokości dochodu PIT-11/8B do końca lutego następnego roku podatkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań- Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika