Czy Podatniczka posiadająca orzeczenie I-grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia może skorzystać (...)

Czy Podatniczka posiadająca orzeczenie I-grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w 2005r. z tytułu poniesionych wydatków na zakup leków?

Podatniczka posiada orzeczenie I-grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia, datujące się od 1995roku. W związku z szeregiem dolegliwości /m. in. choroby serca, nerek, oczu/ dokonuje zakupu leków. W opisanym stanie faktycznym postawiono następujące pytanie:
- Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w 2005r. z tytułu poniesionych wydatków na zakup leków?
- Czy miesięczny wydatek na leki musi być potwierdzony na jednym rachunku z apteki?
Zdaniem Podatniczki wydatki, jakie ponosi, mają charakter wydatków spełniających wymogi ulgi związanej z zakupem leków, określonej w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm./
Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm/, odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Warunkiem korzystania z odliczeń jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności stwierdzonego przez właściwy organ. Katalog wydatków podlegających odliczeniu w ramach omawianej ulgi wymienia przepis art. 26 ust. 7a wyżej powołanej ustawy. W przepisie tym wymienia się między innymi wydatki poniesione na zakup leków w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki /stale lub czasowo/.

Porady prawne

Z opisanego przez podatniczkę stanu faktycznego wynika, że posiada orzeczenie Komisji Lekarskiej do spraw inwalidztwa zaliczające ją do pierwszej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia, co umożliwia skorzystanie z odliczeń od dochodu z tytułu poniesienia wydatków na zakup leków. Aby skorzystać z odliczenia, należy zgromadzić wszystkie faktury związane z zakupem leków w danym miesiącu a następnie odliczyć od dochodu w zeznaniu za dany rok różnicę wynikającą z podsumowania faktur a 100zł.

Zatem w przedmiotowej sprawie należy uznać, że podatniczka będzie mogła skorzystać z odliczeń wydatków poniesionych na zakup leków, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że powinna stosować określone leki /stale lub czasowo/.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań- Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia. Traci ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego lub prawnego po jej wydaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika