Czy przychody dyrektora generalnego i wspólnika spółki z o.o. otrzymywane na podstawie umów o pracę (...)

Czy przychody dyrektora generalnego i wspólnika spółki z o.o. otrzymywane na podstawie umów o pracę zawartych z pełnomocnikiem spółki, prawidłowo zostały zakwalifikowane przez płatnika jako przychód określony w art.10 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zgodnie z przepisem art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera specyfikację źródeł przychodów, a ust. 1 pkt1 wymienia jako źródło przychodów stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika, że pomiędzy Spółką, reprezentowaną przez pełnomocnika, a wspólnikiem i dyrektorem generalnym zostały zawarte umowy o pracę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań ? Grunwald pragnie zaznaczyć, że o zakwalifikowaniu przedmiotowych umów do umów o pracę nie rozstrzygają przepisy prawa podatkowego, ale przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku ? Kodeks Pracy (Dz. U. z 1974 roku Nr 24, poz.141 z późn.zm.).

Biorąc pod uwagę stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań ? Grunwald stwierdza, że jeżeli w świetle przepisów Kodeksu pracy zawarte umowy są umowami o pracę, to przychody uzyskane na ich podstawie przez wspólnika i dyrektora generalnego, zostały prawidłowo zakwalifikowane przez Spółkę do przychodów, o których mowa w przepisie art.10 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika