Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

7.4.2006

Czy należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla samochodu ciężarowego nie wprowadzonego (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: ADI-G/415/2/06

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:ADI-G/415/2/06
Autor:Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald
Słowa kluczowe: ewidencja przebiegu pojazdu koszty uzyskania przychodów samochód ciężarowy
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla samochodu ciężarowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych podatnika ?

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie budowy domów jednorodzinnych , w której na podstawie umowy użyczenia od najbliższego członka rodziny wykorzystuje samochód ciężarowy do dostarczania materiałów budowlanych na budowy .Według opisu zawartego w dowodzie rejestracyjnym samochód marki Mercedes Benz to samochód ciężarowy z 1998 r. o ładowności 850 kg .Podatnik posiada odpis wyciągu ze świadectwa homologacji samochodu wymaganego dla samochodu ciężarowego .Samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych .

Zdaniem wnioskodawcy:

Podatnik uważa , iż wydatki związane z eksploatacją samochodu ciężarowego zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym stanowią koszt uzyskania przychodu . Do zaliczenia powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodów podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu . Zdaniem podatnika pomimo zmiany brzmienia przepisu ustawy o podatku od towarów i usług ,na podstawie których samochód przestał spełniać warunki ustalone dla samochodu ciężarowego , samochód ten nadal jest samochodem ciężarowym dla którego podatnik nie ma obowiązku prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu .

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/ Dz.U. Nr 8 z 2005 r. poz.60 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 .

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 46 stanowi , iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów , z zastrzeżeniem pkt 36 , z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego , w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra ; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu'.

Z cytowanego wyżej przepisu wynika , iż ustawodawca zobowiązał do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu podatników , którzy w swej działalności wykorzystują samochody osobowe co oznacza , iż obowiązek ten nie dotyczy podatników wykorzystujących w działalności gospodarczej samochody ciężarowe.

Pojęcie samochodu osobowego w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdefiniowane zostało w art. 23 ust.3a tej ustawy , zgodnie, z którym samochodem osobowym jest każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego ładowność nie przekracza 500 kg.

Zawarcie w przepisach ustawy o podatku dochodowym definicji samochodu osobowego oznacza jednocześnie ,iż kwalifikacja samochodu dla potrzeb ustawy podatku od towarówi usług nie może mieć zastosowania do kwalifikowania samochodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Reasumując , jeżeli samochód nie jest zaliczony do samochodów osobowych w świetle art. 23 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to nie mają zastosowania ograniczenia wynikające z przepisu art. 23 ust. 1 pkt 46 tej ustawy .

Z wniosku podatnika wynika , iż samochód marki Mercedes Benz jest samochodem ciężarowym ; podatnik posiada świadectwo homologacji a jego ładowność przekracza 500 kg.Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalają zatem wnioskodawcy na zaliczenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodu marki Mercedes Benz bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu .

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 6
  • 0
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu

    Jako wspólnik w spółce cywilnej, aneksem do umowy spółki wniosłem jako wkład rzeczowy do użytkowania samochód osobowy. Samochód ten nie stanowi mojego aportu i podlega (...)

  • Samochód służbowy a koszty

    Spółka z o.o. (pełna księgowość) planuje zakup samochodu służbowego, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i faktury za ubezpieczenie, paliwo, (...)

  • Najem samochodu prezesa spółki

    Spółka wynajęła samochód od swojego prezesa. Czy koszty najmu przez Spółkę samochodu osobowego prezesa spółki stanowią kosztów uzyskania przychodów? Czy trzeba (...)

  • Samochód w leasingu i ewidencja przebiegu

    Czy w przypadku posiadania samochodu w leasingu, na podstawie umowy zawartej w dniu 1 marca 2003 roku, która to umowa została zakwalifikowana zgodnie z ustawą o podatku (...)

  • Ewidencja przebiegu pojazdu

    Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wynajmuje samochód osobowy (ma to w zakresie świadczonych usług) spółce z o.o. Osoba ta jest jednocześnie udziałowcem (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane