Czy opłaty za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim stanowią koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży (...)

Czy opłaty za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim stanowią koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż Podatnik w 2005 r. poniósł wydatki z tytułu stałych opłat za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim, z których w 2005 zbywał akcje.

Zdaniem Podatnika, opłaty za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim należy zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów osiągniętych ze sprzedaży akcji.

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

Porady prawne

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W świetle powyższego o zakwalifikowaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów decydują dwie przesłanki :

-istnienie związku przyczynowego między przychodem a kosztami

-brak wyraźnego wyłączenia w art. 23 ustaw z kosztów uzyskania przychodów

Łączne spełnienie w/w warunków pozwala na uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów.Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 38 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów /akcji/ w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji. Do nich zlicza się wszystkie wydatki poniesione przez podatnika w celu uzyskania przychodów tj. m.in. koszt zakupu akcji, prowizję biura maklerskiego, opłatę za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim.
Opłata za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim nie została wymieniona w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W opisanym przez podatnika stanie faktycznym w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji opłata za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim stanowi w całości koszt uzyskania przychodów, zatem stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika