Określenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na ubezpieczenie (...)

Określenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na ubezpieczenie samochodu.

W dniu 15.05.2006 r. Pan X złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na ubezpieczenie samochodu .

Z wniosku złożonego w tutejszym organie podatkowym w dniu 15.05.2006 r. i uzupełnionego dnia 17.07.2006 r. wynika następujący stan faktyczny :

Porady prawne

Wnioskodawca wykonuje samodzielnie pozarolniczą działalność gospodarczą i dla celów podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów na zasadach określonych przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r.(Dz. U. z 2003r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).Ponoszone wydatki zalicza do kosztów uzyskania przychodów przy zastosowaniu metody kasowej .

W kwietniu 2006 r. podatnik wspólnie z żoną nabył samochód ciężarowy marki Toyota Corolla o ładowności 505 kg . W maju 2006 roku podatnik wraz z żoną zawarł umowę ubezpieczenia AC I NNW na okres od 6 maja 2006 do 05 maja 2007 roku.Składka za AC I NNW opłacona została jednorazowo w maju ,tj. 06.05.2006 r. w wysokości 1.725,00 zł.

Samochód jest wykorzystywany zarówno w prowadzonej działalności gospodarczej jak i dla celów prywatnych .W związku z faktem iż samochód wykorzystywany jest również do celów prywatnych nie został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Stanowisko podatnika :

Koszty komunikacyjne są kategorią kosztów związanych z całokształtem działalności , które trudno powiązać z konkretnymi przychodami.Zgodnie z metodą kasową można je więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu maju.

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) funkcjonują dwie metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów - metoda kasowa i memoriałowa. Tak więc podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów według zasady opisanej w art. 22 ust. 4 ustawy, zgodnie z którą koszty są potrącane tylko w tym roku, w którym zostały poniesione (tzw. metoda kasowa) albo według zasady opisanej w art. 22 ust. 5 i 6 ustawy, zgodnie z którą koszty potrącane są tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione (tzw. metoda memoriałowa ) .W świetle powyższych przepisów o momencie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje metoda potrącania kosztów , jaką wybrał podatnik ( czy jest to metoda ? kasowa ? czy też metoda ? memoriałowa ?).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik stosuje metodę kasową o której mowa w art. 22 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .A zatem koszty ubezpieczenia majątkowego winny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Mając na uwadze stan faktyczny i prawny stwierdzić należy , iż brak jest przesłanek do odnoszenia w koszty uzyskania przychodów w całości wydatku poniesionego z tytułu ubezpieczenia samochodu , który nie jest przeznaczony wyłącznie do działalności gospodarczej .

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zawarta w wyżej wymienionym przepisie zasada zezwala na uznanie za koszt uzyskania przychodów wszelkich poniesionych kosztów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23, pod warunkiem, iż podatnik wykaże, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

W myśl powołanego wyżej przepisu wydatki z tytułu ubezpieczenia samochodu zaliczane do kosztów uzyskania przychodów , należy rozpatrywać pod kątem celowości ich poniesienia tj . wykorzystania samochodu w celu wykonania określonych czynności związanych z działalnością gospodarczą podatnika mających wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż samochód jest wykorzystywany przez podatnika zarówno w prowadzonej działalności gospodarczej jak i dla celów prywatnych .Wobec tego w świetle wyżej cytowanego wyżej przepisu , podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki ponoszone z tytułu ubezpieczenia samochodu , w części odpowiadającej wykorzystaniu samochodu na prowadzenie działalności gospodarczej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika