Czy w świetle art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwe jest zwolnienie (...)

Czy w świetle art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwe jest zwolnienie z opodatkowania diet (należności nazwanych jako zryczałtowany zwrot kosztów) dla trenera, masażysty, gospodarza klubu sportowego i piłkarzy ?

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r., wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich ? do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,- zł.

W orzecznictwie utrwalił się pogląd, że o pełnieniu obowiązków obywatelskich można mówić wtedy, gdy dana osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel, zgodnie z zasadami demokratyzmu instytucji publicznych. Z pełnieniem obowiązków społecznych mamy zaś do czynienia, gdy dana osoba uczestniczy w pracy instytucji jako reprezentant pewnej społeczności, biorąc udział w rozwiązywaniu problemów tej społeczności w jej interesie. Za pełnienie obowiązków obywatelskich i społecznych należy uznać działalność posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, składów inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy wyborczych, powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, sędziów Trybunału Stanu, ławników powszechnych.

Porady prawne

W świetle wyżej przedstawionych argumentów należności otrzymywane przez trenera, masażystę, gospodarza i piłkarzy Ludowego Klubu Sportowego nie korzystają ze zwolnienia określonego w art. 21 ust.1 pkt 17 cytowanej ustawy, gdyż nie są wypłacane osobom wykonującym obowiązki społeczne i obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5 tej ustawy. Przychody osiągane przez trenera , masażystę, gospodarza i piłkarzy ustawodawca określił w art. 13 pkt 2 i pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym na klubie sportowym, jako płatniku ciąży obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy, zgodnie z przepisami art. 41 ust 1 oraz ich wpłacania na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika i sporządzania deklaracji o których mowa w art. 42 ust. 1 oraz informacji w myśl art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Jednocześnie informuje się, że w zakresie opodatkowania diet i innych należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem znajduje zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzoną ustawą z dnia 12 listopada 2003r. (Dz. U. z 2003r. Nr 202 poz. 1956) z dniem 01 stycznia 2004r. wolne od podatku dochodowego są wymienione w art. 21 ust.1 pkt 16 lit. b) ?diety i inne należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13?.

Powołany w zdaniu poprzednim art. 21 ust 13 stanowi, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenie nie zostało zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

1) w celu osiągnięcia przychodów, lub

2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub

3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej lub samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub

4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

W związku z powyższym diety i inne należności za czas podróży wypłacone trenerowi, masażyście, gospodarzowi i piłkarzom klubu sportowego korzystają ze zwolnienia z opodatkowania do wysokości przewidzianej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1990) oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1991).

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika