Czy dotacje otrzymane od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości korzystają ze zwolnienia w podatku (...)

Czy dotacje otrzymane od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych?

Podatnik wniósł zapytanie ? czy dotacje otrzymane na podstawie umowy zawartej z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, są zwolnione przedmiotowo na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Wskazany przez Pytającą przepis art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dotyczy zwolnienia od podatku dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych.

Porady prawne

Zwolnienie to stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) stosuje się do dnia 31 grudnia 2004r. (w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003r.).

Natomiast w związku z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), który wejdzie w życie z dniem 31 grudnia 2004r., dotacje te będą wolne od podatku do dnia 31 grudnia 2006r.

Należy jednakże zauważyć, że jeśli przedmiotowa dotacja, przyznana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, pochodzi z Komisji Wspólnot Europejskich - Program Phare 2000, zastosowanie znajdzie przepis art. 17 ust. 1 pkt 23 w/w ustawy podatkowej, w myśl którego wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznawanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.

Prawidłowe zakwalifikowanie dochodów otrzymanych przez Spółkę jako wolnych od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14 lub 17 ust. 1 pkt 23 uzależnione będzie od źródła pochodzenia tych środków.

Jednocześnie wskazać należy, iż na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w powyższych przepisach.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika