1) Czy w przypadkach, o których mowa w pkt 1-3, otrzymane dotacje są przychodem podlegającym opodatkowaniu (...)

1) Czy w przypadkach, o których mowa w pkt 1-3, otrzymane dotacje są przychodem podlegającym opodatkowaniu ?
2) Czy w przypadku, o których mowa w pkt 2, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od zakupionych środków trwałych (sprzętu komputerowego) w pełnej wysokości, czy tylko w części nie pokrytej otrzymaną dotacją ?
3) Czy w przypadkach, o których mowa w pkt 1-3, wydatki poniesione z tytułu uczestnictwa w targach stanowią koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, czy tylko w części pomniejszonej o otrzymaną dotację ?

Stan faktyczny:

Spółka akcyjna w 2003r. otrzymała następujące dotacje:

  1. na uczestnictwo w X Polskiej Wystawie Narodowej POLEXPORT, na podstawie umowy zawartej w dniu 06.10.2003r. z Agencją Rozwoju Pomorza S.A.,
  2. na renowację sieci informatycznej, na podstawie umowy zawartej w dniu 21.10.2003r. Agencją Rozwoju Pomorza S.A.,
  3. na uczestnictwo w wyjazdowej misji gospodarczej, na podstawie umowy zawartej w dniu 10.07.2003r. z Ministrem Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej.

Dotacje wym. w pkt 1-2 zostały udzielone w ramach Programu Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych (PRPE) realizowanego z programu PHARE 2001 Spójność Społeczna i Gospodarcza ? Promocja Rozwoju MSP (PL01.06.09.02) zgodnie z Memorandum Finansowym podpisanym w grudniu 2001r. pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej i Komisją Europejską.

Porady prawne

Jednostką Wdrażającą program PL01.06.09.02 jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Natomiast jednostką zarządzającą PRPE na obszarze województwa jest Regionalna Instytucja Finansująca, wybrana w drodze konkursu, pełniąca funkcje Jednostki Kontraktującej. Na obszarze województwa pomorskiego taką Regionalną Instytucją Finansującą jest Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

Dotacja wym. w pkt 3 została udzielona zgodnie z art.71 ust.1 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz.1014 ze zm.), tj. ze środków budżetowych, będących w dyspozycji Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczonych na promocje eksportu polegającą na dofinansowaniu części kosztów uczestnictwa w przyjazdowych i wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w imprezach targowo - wystawienniczych w kraju i zagranicą w latach 2003-2004.

Odpowiedź:

Ad. pytanie 1

Zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli uzyskany przez podatnika dochód ma charakter dotacji udzielonej z budżetu państwa, to korzysta on ze zwolnienia od podatku.

Z umowy dotacji z dnia 10.07.2003r. (wym. w pkt 3) wynika, że została ona udzielona na podstawie art.71 ust.1 ustawy o finansach publicznych, co oznacza, iż źródłem jej pochodzenia jest budżet państwa. Zatem otrzymana przez Spółkę dotacja korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art.17 ust.1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast z zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 23 ustawy z dnia 15.02.1992r. dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.

W myśl powyższego przepisu zwolnieniem od podatku dochodowego objęte są dochody pochodzące ze środków pomocy bezzwrotnej, w tym ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, uzyskane od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych , międzynarodowych instytucji finansowych, które przyznawane są na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe.

Z powyższego zwolnienia korzystają - uzyskane w związku z pozyskaniem środków pomocowych - dochody tylko tych podmiotów (beneficjentów), którym przyznana została bezzwrotna pomoc i to zarówno dochody tych beneficjentów, którzy uzyskują środki bezpośrednio od ww. podmiotów, jak też tych, którzy uzyskują te środki za pośrednictwem podmiotów, które zostały upoważnione do administrowania tymi środkami i przekazywania ich na konto beneficjentów.

Z umów wym. w pkt 1 i 2 wynika, że Spółka jest beneficjentem pomocy uzyskanej w ramach Programu Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych realizowanego z programu PHARE udzielonej za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do administrowania tymi środkami (Agencji Rozwoju Pomorza S.A.).

Zatem otrzymane przez Spółkę dotacje wym. w pkt 1 i 2 będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art.17 ust.1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. pytanie 2

Zgodnie z art. 15 ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Natomiast w myśl art. 16 ust. 1 pkt 48 wym. ustawy, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W świetle powyższego, Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych naliczonych od tej wartości sprzętu komputerowego, którego zakup został pokryty otrzymaną dotacją.

Ad. pytanie 3

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast stosownie do treści art.16 ust.1 pkt 58 wym. ustawy podatkowej nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14-14b, 23-25 i 27.

Zatem, skoro dotacje wym. w pkt 1 i 3 korzystają ze zwolnienia na podstawie art.17 ust.1 pkt 14 i 23 ustawy z dnia 15.02.1992r., to wydatki poniesione przez Spółkę z tytułu udziału w targach, w części sfinansowanej z otrzymanych dotacji, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika