Czy zarządca nieruchomości może wymagać od podatnika (właściciela nieruchomości) złożenia deklaracji (...)

Czy zarządca nieruchomości może wymagać od podatnika (właściciela nieruchomości) złożenia deklaracji oraz zapłacenia należnego podatku dochodowego, skoro pieniądze uzyskane z najmu nieruchomości przekazywane są na konto depozytowe sądu?

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą (działy specjalne produkcji rolnej) opodatkowaną na zasadach ogólnych. W 2004r. Sąd powierzył zarządcy sądowemu zarządzanie nieruchomościami należącymi do podatnika. Zarządca osiągane przychody z najmu/dzierżawy tych nieruchomości przekazuje na konto depozytowe sądu, zaś faktury VAT zawierające dane podatnika (jako sprzedającego usługi) przesyła do podatnika wraz z pouczeniem odnośnie obowiązku terminowego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. W składanych deklaracjach miesięcznych podatnik wykazuje jedynie dochody osiągnięte z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6).

Porady prawne

Ocena prawna stanu faktycznego:

Instytucja zarządcy nieruchomości wyznaczonego przez sąd uregulowana jest w art. 931 do art. 941 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 931 § 2 K.p.c. jeżeli prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, sąd odejmie dłużnikowi zarząd i ustanowi innego zarządcę; to samo dotyczy ustanowionego zarządcy.

Zgodnie z art. 934 K.p.c. po ustanowieniu zarządcy komornik wzywa wskazane przez wierzyciela osoby, aby przypadające od nich tak zaległe, jak i przyszłe świadczenia, które stanowią dochód z nieruchomości, uiszczały do rąk zarządcy. W wezwaniu należy uprzedzić, że uiszczenie do rąk dłużnika będzie bezskuteczne w stosunku do wierzyciela.

Jak wynika z art. 935 § 1 K.p.c. zadaniem zarządcy nieruchomości jest wykonywanie czynności potrzebnych do prowadzenia prawidłowej gospodarki nieruchomości w ramach zwykłego zarządu. Zarządca ma również prawo pobierać wszelkie pożytki z nieruchomości i spieniężać je.

Na podstawie zaś art. 940 K.p.c. z dochodów z nieruchomości zarządca pokrywa m.in. koszty egzekucji wraz ze swoim wynagrodzeniem oraz zwrot własnych wydatków, bieżące należności pracowników zatrudnionych w nieruchomości należących do dłużnika, bieżące należności podatkowe z nieruchomości, zobowiązania związane z wykonywaniem zarządu i inne.

Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków wymienionych w art. 940 K.p.c. za czas od dnia przejścia nieruchomości na nabywcę zarządca składa do depozytu sądowego ? co z kolei wynika z art. 941 K.p.c.

Zgodnie z art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. źródłem przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze.

Z powyższego zatem wynika, iż zarządca sądowy działa w imieniu i na rzecz właściciela nieruchomości z polecenia sądu. Nie oznacza to jednak, że przejmuje on funkcje podatnika w zakresie czynności wykonywanych na rzecz właściciela. Podatnikiem podatku powstałego wskutek przeprowadzonych przez zarządcę sądowego, w imieniu i na rzecz właściciela transakcji, w dalszym ciągu jest właściciel nieruchomości.

Reasumując, zarządca sądowy nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu najmu/dzierżawy nieruchomości w powołanym zakresie. Zatem obowiązek podatkowy z tytułu usług najmu/dzierżawy spoczywa na właścicielu nieruchomości i to właściciel powinien przychody uzyskiwane z tego źródła wykazać w deklaracjach i wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy (PIT-5), a następnie doliczyć w zeznaniu rocznym do dochodów osiągniętych z działów specjalnych produkcji rolnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika