Czy wydatki związane z opłacaniem rat leasingowych i dotyczące eksploatacji leasingowanego samochodu (...)

Czy wydatki związane z opłacaniem rat leasingowych i dotyczące eksploatacji leasingowanego samochodu osobowego stanowią w pełni koszty uzyskania przychodów oraz czy spółka zo-bowiązana jest prowadzić dla tego samochodu ewidencję przebiegu pojazdu?

Podatnicy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, a przy-chody i koszty uzyskania przychodów z tej działalności ewidencjonowane są w księgach rachunko-wych. W 2004r. spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego, na podstawie której przyjęła do używania samochód osobowy (o wartości przekraczającej 20.000 EURO) z prawem wykupu po 36 miesiącach. Zgodnie z warunkami tej umowy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący, a na korzystającym ciąży obowiązek pokrycia wydatków związanych z eksploatacją, rejestracją oraz ubezpieczeniem komunikacyjnym NW i OC.
Ocena prawna stanu faktycznego:


    Zgodnie z treścią art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fi-zycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, pono-szone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amorty-zacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub warto-ści niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmio-tem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
    Jeżeli, więc:
  • umowa zawarta przez spółkę jest umową spełniająca kryteria wskazane w art. 23a i art. 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991r.;
  • spółka nie korzysta ze zwolnień określonych w art. 23b ust. 2;
  • przedmiotem umowy leasingu jest samochód osobowy, za który według definicji zawartej w art. 23 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991r., uważa się każdy samochód, który nie posiada homolo-gacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kilogramów,

    - to wówczas do kosztów uzyskania przychodów w czasie trwania podstawowego okresu umowy spółka może zaliczyć:
  • wszystkie opłaty leasingowe,
  • wszystkie wydatki eksploatacyjne,
  • opłacane składki ubezpieczeniowe - z uwzględnieniem ograniczenia wynikającego z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. zgodnie, z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 EURO, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Ponadto w takim przypadku ? konsekwentnie z postanowieniami wynikającymi z treści art. 23 ust. 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. spółka nie jest obowiązana do prowadzenia ewidencji przebie-gu tego samochodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika