Czy po wniesieniu aportem całości przedsiębiorstwa spółki komandytowej do nowo powstałego przedsiębiorstwa (...)

Czy po wniesieniu aportem całości przedsiębiorstwa spółki komandytowej do nowo powstałego przedsiębiorstwa - kancelarii radcy prawnego można zakończyć działalność spółki partnerskiej bez ustalania dochodu na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

W 2001r. zawiązana została spółka partnerska, do której podatnik (wspólnik) wprowadził w postaci aportu majątek będący dotychczas w ewidencji działalności gospodarczej wykonywanej przez niego osobiście. Z końcem 2003r. upłynął okres wypowiedzenia uczestnictwa wspólnika w spółce komandytowej, a spółka uległa rozwiązaniu zgodnie z art. 98 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Od 1 stycznia 2004r. podatnik samodzielnie wykonuje zawód radcy prawnego, wykorzystując wszystkie składniki majątku, wierzytelności i prawa należące do spółki komandytowej.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Porady prawne


Stosownie do treści art. 98 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) w przypadku gdy w spółce partnerskiej pozostaje jeden part-ner lub gdy tylko jeden partner posiada uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z przedmiotem działalności spółki, spółka ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku od dnia za-istnienia któregokolwiek z tych zdarzeń.

W myśl art. 24 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fi-zycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do warto-ści ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środ-kami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działal-ności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w któ-rym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy.

Jednocześnie należy zauważyć, że remanent likwidacyjny sporządzany w sposób przewidziany w zacytowanym przepisie nie obejmuje składników majątku, które stanowią środki trwałe wykorzy-stywane w działalności (także tych, które z uwagi na niską wartość zostały jednorazowo umorzone). Fakt likwidacji działalności nie nakłada więc obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym wartości składników majątku trwałego. Sytuacja uległaby zmianie w przypadku, gdyby składniki te po jakimś czasie zostały np. sprzedane. Wówczas zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Reasumując, spółka partnerska z mocy prawa ulega rozwiązaniu m.in. wówczas, gdy w spół-ce tej pozostaje tylko jeden partner. W sytuacji likwidacji działalności gospodarczej, w tym prowa-dzonej w formie spółki partnerskiej, wspólnicy ustalają podlegający opodatkowaniu dochód na dzień likwidacji w sposób przewidziany w treści art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (z uwzględnieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.). Jeden z wyjątków od tej zasady przewiduje, że wspólnicy nie są zobowiązani do ustalenia dochodu z tego tytułu, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa składniki majątku ujęte w remanencie likwidacyjnym zo-stały wniesione do nowo powstałego przedsiębiorcy ? w drodze wkładu lub aportu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan prawny oraz faktyczny należy stwierdzić, iż wspólnicy rozwiązywanej spółki partnerskiej nie są zobowiązani do ustalenia dochodu na dzień likwidacji działalności spółki, o ile składniki majątku objęte remanentem sporządzonym w spółce zostaną wniesione w formie wkładu do nowo powstałego przedsiębiorcy (byłego wspólnika), prowadzącego jednoosobową kancelarię radcy prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika