Czy opłata wstępna zapłacona w ramach leasingu operacyjnego może być jednorazowo zaliczona (...)

Czy opłata wstępna zapłacona w ramach leasingu operacyjnego może być jednorazowo zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodów?

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której przychody i koszty ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W lutym 2004r. spółka cywilna (?korzystający?) zawarła z firmą leasingową (?finansujący?) umowę leasingu operacyjnego na użytkowanie samochodu osobowego. Umowa ta została zawarta na okres 36 mie-sięcy, a wartość nabycia samochodu strony określiły na kwotę netto ponad 75 tys. PLN. W czasie trwania umowy przedmiot leasingu pozostaje cały czas własnością finansującego i jest zaliczany do jego składników majątkowych.

Zgodnie z zawartą umową spółka zobowiązana została do zapłaty:

  • opłaty wstępnej w wysokości wartości netto ponad 30 tys. PLN. oraz
  • 36 miesięcznych rat leasingowych w wysokość netto po ponad 1.400,00 PLN.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm.) umową leasingu jest umowa nazwana w Kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana ?finansują-cym?, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określo-nych w ustawie drugiej stronie, zwanej ?korzystającym?, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

W myśl art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. opłaty ustalone w umowie leasingu, po-noszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia warunki określone w dalszej części tego przepisu

Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli umowa zawarta przez wspólników spółki cywilnej speł-nia warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., to możliwość zastosowania reguły zawartej w tym przepisie zależy wyłącznie od tego, czy ?finansujący? nie korzysta z wymie-nionych powyżej zwolnień. Jeśli finansujący ze zwolnień tych nie korzysta, wspólnicy mogą zali-czyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów pełną kwotę poniesionej opłaty wstępnej w dacie jej poniesienia, jeżeli nie stosują się lub nie są w stanie zastosować się do zasad potrącalności kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., a ponadto opłata wstępna ma charakter opłaty samoistnej nie przypisanej do poszczególnych rat leasingowych.

W przeciwnym razie podatnicy winni zastosować się do zasad potrącalności określonych w powoła-nym art. 22 ust. 5 i 6, a jeżeli ich nie stosują, a oplata wstępna nie stanowi opłaty samoistnej kosz-tem uzyskania przychodu będzie jej spłata w dacie płatności poszczególnych rat.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika