Czy minimalny okres posiadania udziałów określony w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od (...)

Czy minimalny okres posiadania udziałów określony w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma dotyczyć przeszłości czy przyszłości, tj. czy spółka ma możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku u źródła dopiero po upływie dwóch lat od uzyskania wymaganego udziału w spółce córce, czy też ma prawo skorzystać ze zwolnienia nawet wtedy, gdy w dniu wypłaty dywidendy posiadanie wymaganego udziału nie trwało jeszcze dwóch lat, a warunek ten zostanie przez spółkę spełniony w przyszłości?

Jednakże w myśl art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend oraz z innych dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółek, które łącznie spełniają następujące warunki:

  1. nie mają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. dochody (przychody) uzyskiwane są z udziału w zysku osoby prawnej, w której kapitale spółka uzyskująca ten dochód posiada bezpośrednio nie mniej niż 25 % udziałów nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż dwa lata.

Z treści art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. wynika, iż zwolnienie od podatku dochodowego dochodu z dywidend oraz z innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółek przysługuje, gdy minimalny okres posiadania udziałów w spółce-córce wynosi dwa lata. Zatem zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu wymóg posiadania tychże udziałów powinien być spełniony już w dacie wypłaty dywidendy, a nie w przyszłości.

Porady prawne

Mając na uwadze powyższe podatnik będący zagraniczną osobą prawną z siedzibą we Francji nie spełnia jednego z warunków uprawniających do zwolnienia od podatku dochodowego dochodu z dywidendy, bowiem posiada 99,99% udziałów w kapitale zakładowym Spółki od dnia 23 grudnia 2003r., a więc w okresie krótszym niż dwa lata.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika