W związku z odmową wystawienia faktury na rzecz pełnomocnika pozwanego tytułem zasą-dzonego zwrotu (...)

W związku z odmową wystawienia faktury na rzecz pełnomocnika pozwanego tytułem zasą-dzonego zwrotu kosztów adwokackich w jaki sposób należy koszt ten zaksięgować?

Stan faktyczny:

Podatnicy prowadzą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wyrób i sprzedaż półproduktów spożywczych (mrożonki, garmażeria). W związku z niedotrzymaniem warunków umowy przez kontrahenta podatnicy pozwali go do sądu. Sąd okręgowy oddalił powództwo zasądzając na rzecz pozwanego zwrot kosztów zastępstwa procesowego. Podatnicy odwołali się od wyroku sądu pierwszej instancji, zaś sąd apelacyjny oddalił apelację i zasądził na rzecz pozwanego zwrot kosztów postępowania odwoławczego.

W konsekwencji komornik zajął konto podatników i przelał pieniądze stanowiące wartość kosztów adwokackich na konto pełnomocnika pozwanego (kontrahenta). Podatnicy wezwali pełnomocnika pozwanego do wystawienia faktury za koszty adwokackie, czego odmówił pełnomocnik, gdyż jego zdaniem brak jest podstaw do wystawienia faktury, jako że nie dokonał czynności na rzecz podatników.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Jak wynika z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z kolei z art. 23 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań.

Z literalnego brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, że przepis ten ma zastosowanie do dłużników a nie wierzycieli, na co wskazuje użyty w tekście przepisu zwrot 'kosztów... związanych z niewykonaniem zobowiązań'. Skoro zatem podatnicy w ramach działalności gospodarczej ponieśli wydatki związane z dochodzeniem roszczeń i były to wydatki związane z uzyskiwanym przychodem to wydatki te mogą być zaliczone do kategorii kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475 z późn. zm.) zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów.

Stosownie zaś do zapisu § 12 ust. 3 tegoż rozporządzenia: podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

  1. faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej 'fakturami', odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
  2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
  1. wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
  2. datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której do-wód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
  3. przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
  4. podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
  • oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

W związku z powyższym dowodem dokumentującym poniesienie wydatku dot. zasadzonego przez sąd zwrotu kosztów zastępstwa procesowego jest zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego przez komornika sądowego, wraz z dokumentacją sprawy spółki ? jako że dokumenty te posiadają odpowiednie dane określone w § 12 ust. 3 pkt 2, pozwalające na zidentyfikowanie operacji gospodarczej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika