1) Czy przeniesienie uprawnień do rachunku oszczędnościowo- kredytowego w drodze cesji na rzecz córki (...)

1) Czy przeniesienie uprawnień do rachunku oszczędnościowo- kredytowego w drodze cesji na rzecz córki spowoduje konieczność zwrotu kwot odliczonych przez rodzica z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej?
2) Czy jeżeli córka środki uzyskane z kasy mieszkaniowej przeznaczy na zakup działki budowlanej pod budowę domu, zobowiązana jest do rozpoczęcia budowy w ciągu dwóch lat od momentu zakupu działki?
3) W jakim terminie należy wydatkować środki wycofane z kasy mieszkaniowej?

Z cytowanych przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania.

A zatem na tle przywołanego stanu prawnego, wydatkowanie przez córkę podatniczki wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej na zakup działki budowlanej jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania i nie pozbawi podatniczki prawa do wykorzystanej z tego tytułu ulgi. Przy czym termin rozpoczęcia przez córkę budowy domu jest w tym przypadku obojętny podatkowo.

Porady prawne

Ponadto zapis powołanego artykułu 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wyraźnie wskazuje, iż wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej i ich wydatkowanie na cele mieszkaniowe ? by nie utracić prawa do ulgi z tego tytułu - powinno zaistnieć w tym samym roku podatkowym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika zaś, że termin systematycznego oszczędzania mija w październiku 2004r., jednak wycofanie oszczędności tzn. ich faktyczna wypłata przez bank nastąpi dopiero w styczniu 2005r. Zatem by podatniczka nie utraciła prawa do omawianej ulgi - jej córka powinna środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej wydatkować na zakup działki do końca 2005r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika