Jaka stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązuje w stosunku do tego rodzaju przychodów?

Jaka stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązuje w stosunku do tego rodzaju przychodów?

Podatniczka ? nie prowadząca działalności gospodarczej - jest właścicielką domku letniskowego składającego się z 3 pokoi położonego na wsi, które wynajmuje osobom fizycznym (za po-średnictwem firmy turystycznej) na cele rekreacyjne. Przychody uzyskiwane w roku 2003r. z tytułu wynajmu tych pokoi Podatniczka opodatkowywała w formie ryczałtu od przychodów ewidencjono-wanych i do dnia 20 stycznia 2004r. nie zgłosiła zmiany formy opodatkowania.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W myśl postanowień art. 9 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody podatników osiągane ze źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, tj. najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz in-nych umów o podobnym charakterze, w tym również dzierżawy, poddzierżawy działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników ma cele nierolnicze albo prowa-dzanie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z dzia-łalnością gospodarczą, podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie, chyba że po-datnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opo-datkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodo-wym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej po-zarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ponadto w art. 6 ust. 1 a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. ustawodawca postanowił, że przychody osiągane przez osoby fizyczne z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub in-nych umów o podobnym charakterze, mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z 20.11.1998r., w przypadku przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, tj. przychodów osób fizycznych nie prowadzących pozarolniczej działalności go-spodarczej osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, ryczałt stanowi 8,5% przychodów, jeżeli wysokość przychodów w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartości 4.000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie, ryczałt wynosi 20% przychodów.

A zatem z prawa do opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, na zasadach określonych w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998r., mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy nie pro-wadzą pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało wyjaśnione w słowniczku zamieszczonym w art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy z 20 listopada 1998r. W myśl tego przepisu pozarolnicza działalność gospodarcza to pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. pojęcie to oznacza: działalność za-robkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na wła-sny lub cudzy rachunek z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów wymienianych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei w myśl zapisu art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) przez działalność gospodarczą należy rozumieć każdą działalność za-robkową w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność ? do przedsiębiorców.

Zgodnie z zapisem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999r. Prawo działalności gospo-darczej (Dz. U. nr 101, poz. 1178 ze zm.) działalnością gospodarczą w rozumieniu tej ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Definicja działalności gospodarczej podana w Ordynacji podatkowej nawiązuje do definicji działalności gospodarczej przywołanej w przepisach ustawy z 19 listopada 1999r., ale jest definicją szerszą, gdyż obejmuje również wykonywanie wolnego zawodu, a także inną działalność zarobko-wą.

Wynajmowanie przez Podatniczkę pokoi w domku letniskowym jest traktowane - w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? jako działalność gospodarcza i jako taka nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z 20 listopada 1998r. tj.: stawki 8,5% oraz 20%.

Zgodnie bowiem z treścią art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencyjnych z tytułu świadczenia usług hoteli (PKWiU grupa 55.1), świadczonych przez obiekty noclegowe tu-rystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU) wynosi 17%.

Działalność gospodarcza, której przedmiotem są usługi:

  • świadczone przez miejsca krótkotrwałego zakwaterowania inne niż kempingi, domy wy-cieczkowe, schroniska (w tym młodzieżowe),
  • wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania, m.in. takich jak: pokoje go-ścinne, kwatery wiejskie, domki letniskowe, apartamenty,
  • klasyfikowana jest, bowiem zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, w grupie 55.2 'Usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwate-rowania', odpowiednio w podkategoriach 55.23.15 'Usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozo-stałe, gdzie indziej niesklasyfikowane' oraz 55.23.13 'Usługi wynajmu umeblowanych lokali krót-kotrwałego zakwaterowania'.

Przyjęcie powyższej klasyfikacji oznacza, że podatnicy świadczący tego typu usługi mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17% (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

A zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych wynosi 17%. Nie ma przy tym znaczenia, że wynajem ten odbywa się za pośrednictwem firmy turystycznej, skora firma ta nie występuje jako wynajmujący, lecz działa jedynie jako pośrednik przy zawieraniu umów najmu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika