Czy uzyskany przychód, podatnik będzie musiał zapłacić 10% podatek od przychodu ze sprzedaży lokalu (...)

Czy uzyskany przychód, podatnik będzie musiał zapłacić 10% podatek od przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeżeli uzyskany przychód przeznaczyć na spłatę pobranego na sprzedawany lokal mieszkalny kredytu, jak też na nabycie zajmowanego przez siebie służbowego mieszkalnego lokalu ?

Podatnik w 2004r. planuje odpłatnie zbyć nabytą w 2003r.nieruchomość (lokal mieszkalny). Uzyskany przychód ze tej sprzedaży, przeznaczy na spłatę otrzymanego w 2003r. w PKO BP na za-kup zbywanej nieruchomości kredytu (w wysokości 2/3 wartości nieruchomości), jak też na nabycie zajmowanego przez siebie służbowego mieszkalnego lokalu.


Ocena prawna stanu faktycznego:

W obowiązującym w 2004r. stanie prawnym, stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. ?a? ? ?c? z za-strzeżeniem ust. 2 i 2a:

  • w części wydatkowanej, nie później iż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in.

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego

części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną

nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w

gruncie albo prawa użytkowani a wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie,

związanych z tym budynkiem lub lokalem,(...),

  • w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na

spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętej

na cele, o których mowa w lit. a) w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędno-

ściowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym

również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki

zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że zwolnienie od podatku dochodowego obejmu-je uzyskane przychody, przeznaczone na cele mieszkaniowe, w tym m.in. na spłatę, pobranego na zakup zbywanego odpłatnie lokalu mieszkalnego, kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), jak i na odpłatne nabycie zajmowanego przez podatnika służbowego mieszkalnego loka-lu.

Przychód ze sprzedaży nieruchomości, w części spłaty kredytu, podlega zwolnieniu, jeżeli kredyt ten został:

  • zaciągnięty na cele, określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r.,
  • pobrany w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających się

siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz

  • wydatkowany na cele mieszkaniowe w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży nierucho-

mości.

Z chwilą upływu dwuletniego terminu, określonego w cytowanym powyżej art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. uprawniającego do zwolnienia, w myśl treści art. 28 ust. 1 tej ustawy przycho-du z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny, bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Obowiązek zapłaty, w tym terminie, zryczałtowanego podatku, nie jest wymagane jeżeli, w ciągu 14 dni od dnia dokonania sprzedaży, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r., podatnik złoży oświadczenie, że uzyskany przychód przeznaczy w terminie 2-ch lat na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) tej ustawy.

W tym przypadku uzyskany przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego będzie podlegał zwol-nieniu:

  • w części wydatkowany przez podatnika na spłatę zaciągniętego na zbywany lokal kredytu
  • w części wydatkowanej na nabycie zajmowanego przez podatnika służbowego mieszkalnego lokalu, gdyż przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie zawiera wyłączeń w tym zakresie.

W przypadku gdy nie zostaną dopełnione powyższe wymogi, stosownie do treści art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. podatek od przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny, bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Obowiązek uiszczenia podatku w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży, nie dotyczy sytuacji, gdy podatnik złoży oświadczenie, że uzyskany przychód przeznaczy w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na cele określone w powołanym powyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Określony w tym przepisie termin wydatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży - należy do terminów prawa materialnego. Świadczy o tym przede wszystkim zamieszczenie go w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. będącej aktem prawa materialnego oraz to, iż w sposób jednoznaczny warunkuje zastosowanie zwolnienia podatkowego. Zaś cechą terminu prawa materialnego jest to, iż nie można go przywrócić niezależnie od przyczyny jego uchybienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika