czy dochody z tytułu wygranej osiągnięte na terytorium Szwecji podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem (...)

czy dochody z tytułu wygranej osiągnięte na terytorium Szwecji podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Decyzja

Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 221 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 28 lutego 2007r. Nr BI/415-0103/07 zmieniającej z urzędu stanowisko Pana ..., zawarte w Jego wniosku z dnia 28 września 2006r. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wygranej uzyskanej na terytorium Królestwa Szwecji

  • utrzymuje się w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 28 sierpnia 2006r. Podatnik zwrócił się do organów podatkowych o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski, w czasie pobytu w 2006r. na terytorium Królestwa Szwecji wytypował wyniki wyścigów konnych i osiągnął dochody z tytułu wygranej w wysokości ok. 336.000 zł. Wnioskodawca twierdzi, że nie powinien w Polsce płacić podatku dochodowego od wygranej uzyskanej w Królestwie Szwecji.

Wniosek podatnika w części dotyczącej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania został rozpatrzony przez Ministra Finansów postanowieniem z dnia 19 stycznia 2007r. Nr DD4-033-01615/ZP/06/5029. Natomiast w części dotyczącej zasad opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych z tytułu wygranej na terytorium Królestwa Szwecji na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) nie został załatwiony ? zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej ? w ustawowym terminie trzech miesięcy od jego wpływu. Doszło więc do ?milczącego akceptu? stanowiska Podatnika na skutek niewydania przez organ podatkowy postanowienia, o którym mowa w treści art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. W tej sytuacji organ podatkowy został związany zawartym we wniosku stanowiskiem Podatnika.

Postanowieniem z dnia 8 lutego 2007r. Dyrektor Izby Skarbowej wszczął postępowanie w sprawie zmiany stanowiska Wnioskodawcy.

Decyzją z dnia 28 lutego 2007r. Nr BI/415-0103/07 Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku postanowił z urzędu zmienić stanowisko Podatnika stwierdzając, że uzyskany przychód z tytułu wygranej w zakładach sportowych organizowanych na terytorium Szwecji podlega w Polsce opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem zawartym w powyższej decyzji Podatnik złożył odwołanie, w którym stwierdza, że żadnego z wymienionych w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródeł nie można uznać za podobne lub pokrewne do przychodów z tytułu wygranych w zakładach sportowych za granicą. Zakres zwolnień określony w art. 21 i 52 tej ustawy nie wskazuje na to, że przychody te powinny być opodatkowane jako przychody z innych źródeł.

Odwołujący się uważa, że z powodu braku w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zapisu dotyczącego opodatkowania omawianych przychodów oraz braku interpretacji organów podatkowych w tym zakresie, najbardziej rozsądnym byłoby potraktowanie takich dochodów na takiej samej zasadzie, jakby były uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czyli zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% przychodu.

Po rozpatrzeniu zarzutów odwołania Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w decyzji z dnia 28 lutego 2007r. Nr BI/415-0103/07 i stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) w stanie prawnym obowiązującym do 31.12.2006r. osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z powyższym, podatnicy mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązani są opodatkować uzyskane przez siebie wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem zastrzeżonych w ustawie, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

W myśl art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w stanie prawnym obowiązującym do 31.12.2006r. do źródeł przychodów zalicza się inne źródła, za które uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Jakkolwiek żadnego z literalnie wymienionych w powołanym art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 1991r. źródeł nie można uznać ? jak stwierdza Podatnik ? za podobne lub pokrewne do przychodów z tytułu wygranych w zakładach sportowych za granicą, to jednak wymaga podkreślenia, że użycie przez ustawodawcę w zapisie tego artykułu pojęcia w szczególności wskazuje, że katalog ten nie stanowi katalogu zamkniętego, a jedynie zawiera przykładowe przychody zaliczane do innych źródeł. W ocenie organu odwoławczego, w świetle powołanych powyżej przepisów przychody z tytułu wygranej uzyskanej na terytorium Królestwa Szwecji należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł. Przy czym mając na uwadze podniesioną kwestię opodatkowania przedmiotowych przychodów 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym organ odwoławczy zauważa, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody. W stanie faktycznym sprawy przedmiotowe przychody nie zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem przepis ten nie ma w sprawie zastosowania.

Mając powyższe na uwadze Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku podtrzymuje swoje stanowisko, że przychód uzyskany z tytułu wygranej w zakładach sportowych organizowanych na terytorium Szwecji, podlega w Polsce opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł. Przychody uzyskane z powyższego tytułu Podatnik jest zobowiązany wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ustawy z dnia 21 lipca 1991r. - wyliczając należny podatek wg obowiązującej skali podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika