Czy pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne w części 0,25% podstawy wymiaru tej składki powinna (...)

Czy pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne w części 0,25% podstawy wymiaru tej składki powinna podlegać odliczeniu od dochodu podobnie jak inne obowiązkowe składki?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia Pana... na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 04 marca 2005r. Nr WP/415-002/05 dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego ?

uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie utrzymuje się w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 05 stycznia 2005r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podstawy prawnej nie uwzględnienia w deklaracjach PIT-40A i PIT-37 za 2003r. pobranej składki na ubezpieczenie zdrowotne w części 0,25 % podstawy wymiaru tej składki, oraz obłożenia tego potrącenia podatkiem dochodowym.

Zdaniem Podatnika pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne w części 0,25% podstawy wymiaru tej składki powinna podlegać odliczeniu od dochodu podobnie jak inne obowiązkowe składki.

Postanowieniem z dnia 04 marca 2005r. Nr WP/415-002/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził w sentencji, że stanowisko Podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z treścią art. 27b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - odliczeniu od podatku podlega jedynie część składki na ubezpieczenie zdrowotne, tj. kwota nie przekraczająca 7,75 % podstawy wymiaru tej składki. Różnicę w wysokości 0,25 % podstawy naliczenia przedmiotowej składki pokrywają podatnicy z własnych środków. Ponadto organ podatkowy wskazał, iż różnicę w wysokości 0,25 % podstawy naliczenia składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne nie można odliczyć od podstawy opodatkowania jako składki na rzecz organizacji do których przynależność podatnika jest obowiązkowa, bowiem zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. odliczenie od dochodu składek płaconych na rzecz organizacji do których przynależność jest obowiązkowa dotyczy pewnej grupy zawodowej i jest związane ściśle z wykonywaną pracą.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem zawartym w powyższym postanowieniu Podatnik złożył zażalenie, w którym stwierdził, iż organ podatkowy nie odpowiedział na złożone przez Niego zapytanie, bowiem kwestia odliczenia od podstawy opodatkowania potrąconej składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 0,25 % podstawy jej wymiaru jako składki na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika jest obowiązkowa, nie była tematem złożonego zapytania. Podtrzymując stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 05.01.2005r. Podatnik ponownie stwierdził, iż pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne w części 0,25% podstawy wymiaru tej składki powinna podlegać odliczeniu od dochodu podobnie jak inne obowiązkowe składki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

Zasady odliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne zostały uregulowane w art. 27b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) zgodnie z którym ? w brzmieniu obowiązującym w 2003r. ? podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne:

  1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym,
  2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym,
  • obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednakże w art. 27 b ust. 2 powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ustawodawca postanowił, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Przy czym zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 200, poz. 1689 ze zm.) składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne w 2003 roku wynosiła 8% podstawy wymiaru składki.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 8 % podstawy wymiaru składki, podlegała odliczeniu od podstawy opodatkowania ale w wysokości nie przekraczającej 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.

Zatem w świetle powyższego w przedstawionym stanie faktycznym zarówno Podatnik w zeznaniu podatkowym PIT-37, jak również płatnik ? Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zeznaniu PIT-40A mogli odliczyć od podatku potrąconą i zapłaconą składkę zdrowotną tylko do wysokości określonej w art. 27b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., tj. do wysokości 7,75 % podstawy naliczenia tej składki.

Pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne w części 0,25% podstawy wymiaru tej składki nie podlega ? wbrew twierdzeniom Podatnika ? odliczeniu od dochodu, bowiem jak wynika z powołanych wyżej przepisów ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.

Należy zauważyć, że odliczenia z tytułu składek ubezpieczeniowych mają na celu zmniejszenie ciężaru zobowiązań spoczywających na podatniku z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń i podatków. I tak świadczenia zdrowotne są finansowane kosztem uszczuplenia podatku ale nie w pełnej wysokości tj. 8 % podstawy wymiaru składki a jedynie do wysokości 7,75 % podstawy naliczenia. Ustawodawca postanowił, że pozostałą część świadczenia zdrowotnego, tj. 0,25% podstawy naliczenia składki, podatnicy będą pokrywali z własnych środków i dlatego nie podlega ona odliczeniu.

W związku z zarzutem, iż w postanowieniu z dnia 04 marca 2005r. Nr WP/415-002/05 organ podatkowy nie odpowiedział na zapytanie Podatnika, Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Wprawdzie kwestia składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika jest obowiązkowa nie była tematem zapytania, to jednakże organ podatkowy w zakresie zasadniczego przedmiotu sprawy, tj. kwestii dotyczącej podstawy prawnej nie uwzględnienia w deklaracjach PIT-40A i PIT-37 pobranej składki na ubezpieczenie zdrowotne w części 0,25 % podstawy wymiaru tej składki ? odpowiedział prawidłowo a zatem podniesiony zarzut pozostaje bez znaczenia dla sprawy.

Reasumując powyższe w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, pobrana składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki stosownie do postanowień art. 27b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Pozostała część pobranego świadczenia zdrowotnego, tj. 0,25% podstawy naliczenia składki nie podlega odliczeniu i jest pokrywana z własnych środków podatników.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika